Czy zamkniecie szkół będzie przedłużone? Minister Piontkowski zabrał głos

Wydaje się, że w obecnej chwili raczej będzie to decyzja o kolejnym przedłużeniu zamknięcia szkół działających w formie tradycyjnej – powiedział szef MEN Dariusz Piontkowski w TVP1, zaznaczając jednak, że nie wyklucza powrotu uczniów do szkół przed końcem roku szkolnego. Na razie szkoły mają być zamknięte do 26 kwietnia, ale zgodnie ze słowami ministra termin ten najprawdopodobniej zostanie wydłużony.

Zajęcia stanowiska przez szefa MEN domagał się ZNP. “Panie ministrze, jako nauczyciele, dyrektorzy i rodzice wiemy, że do końca tego tygodnia obowiązuje kształcenie na odległość, ale co dalej? Oczekujemy od MEN informacji, jak ma wyglądać edukacja po 26 kwietnia br.” –taki wpis zamieszczono na Twitterze Związku w poniedziałek.

Piontkowski poinformował, że pod koniec tygodnia ogłosi decyzję dotyczącą zamknięcia szkół. Szef MEN tłumaczył, że na przedłużenie zdalnej nauki wpływ będzie miała opinia ministra zdrowia, ale zasugerował, że raczej będzie to decyzja o kolejnym przedłużeniu zamknięcia szkół.

Minister edukacji narodowej dodał, że rozpatrywanych jest kilka wariantów powrotu uczniów do szkół. W pierwszej kolejności swoją działalność miałyby rozpocząć przedszkola i szkoły dla klas uczących najmłodsze dzieci.

– To związane jest także z uruchomieniem gospodarki, bo w przypadku tych najmłodszych dzieci jest oczywiście największy problem z pozostawieniem ich w domu. Stąd wydaje się, że te placówki powinny najszybciej wrócić do w miarę normalnego działania – zaznaczył.

Polityk odniósł się także do organizacji egzaminów ósmoklasisty, maturalnych oraz zawodowych. – Dziś jeszcze jest za wcześnie, żeby mówić, w jakich terminach się one odbędą. Postaramy się przedstawić za kilka, kilkanaście dni taki harmonogram, który według nas mógłby być zrealizowany. A jego realizacja będzie zależała, od tego, co się będzie działo z rozwojem epidemii w Polsce – podkreślił Piontkowski. Dodał, że być może w czerwcu będzie możliwe przeprowadzenie pierwszych egzaminów.

(JK, GN)

Zdalne nauczanie do 26 kwietnia. ZNP pyta szefa MEN: “Co dalej?”

Premier: Do końca kwietnia pokażemy rozwiązania dla edukacji