Dermatolodzy i wenerolodzy przeciwni zakazowi edukacji seksualnej w szkołach

Zakaz edukacji seksualnej może uderzyć w lekarzy dermatologów-wenerologów i ich najmłodszych pacjentów – ostrzega Polskie Towarzystwo Dermatologiczne

Chodzi o złożony przez komitet “Stop pedofilii” obywatelski projekt ustawy penalizujący “pochwalanie podejmowania przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej” w związku z “wychowywaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką na terenie szkoły”. Za co miałoby grozić do 3 lat więzienia. 16 października br. posłowie zdecydowali, że Sejm zajmie się projektem, a dokument trafi do sejmowych komisji.

Sejm będzie pracował nad zakazem edukacji seksualnej

Według lekarzy dermatologów i wenerologów, to fatalna decyzja, ponieważ „projekt wprowadza penalizację edukacji seksualnej skierowanej wobec dzieci i młodzieży – czyli grup wymagających szczególnie rzetelnej i profesjonalnej wiedzy z zakresu seksualności człowieka”. „Do odpowiedzialności karnej mogą zostać pociągnięci także lekarze dermatolodzy- wenerolodzy, zajmujący się na co dzień pacjentami (w tym małoletnimi) zakażonymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, jeżeli podejmą się edukacji seksualnej małoletniego pacjenta np. w zakresie zapobiegania chorobom wenerycznym, czy w związku ze stosowanym leczeniem, zalecając konieczność stosowania skutecznej metody antykoncepcji” – podkreślił w swoim stanowisku Zarząd Główny i Sekcja Wenerologiczna Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Zdaniem PTD i Zarządu Sekcji Wenerologicznej PTD przepisy projektu są „szkodliwe społecznie i stoją w sprzeczności ze standardami edukacji seksualnej rekomendowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)”. Lekarze przypomnieli, że edukacja seksualna jest podstawowym działaniem zmniejszającym zapadalność na choroby przenoszone drogą płciową, czego dowodzą badania naukowe. „Tym samym wejście w życie zapisów Ustawy, może przyczynić się do jeszcze większego wzrostu zachorowań na choroby weneryczne w Polsce. Już w tej chwili powikłania nieleczonej kiły, kiła wrodzona u noworodków, infekcje HIV i inne choroby przenoszone drogą płciową stanowią ogromny problem publicznej ochrony zdrowia. W tym miejscu warto także podkreślić, że wiele chorób wenerycznych (m.in. zakażenia chlamydialne, czy rzeżączka), jeśli nie są odpowiednio diagnozowane i leczone skutkują niepłodnością, co obniża poziom zdrowia reprodukcyjnego” – podkreśliło PTD. W ciągu ostatnich 10 lat zapadalność na choroby przenoszone drogą płciową uległa w Polsce podwojeniu.

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne jest przeciwne „stawianiu na równi edukacji seksualnej z propagowaniem pedofilii (nowe przepisy mają wejść w skład art. 200b Kodeksu karnego, który dotyczy propagowania pedofilii)”.

Przeciwko ustawie zaprotestowało też Polskie Towarzystwo Seksuologiczne.

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne przeciwne penalizacji edukacji seksualnej

Zdecydowana większość Polaków uważa, że edukacja seksualne w szkołach jest potrzebna.

Sondaż: Polacy za edukacją seksualną w szkołach

(PS, GN)