Do polskich szkół zapisało się już 65 tys. dzieci z Ukrainy. Obradowała rada ds. edukacji uchodźców przy MEiN – znamy jej pełny skład

Warto by osoby doświadczone, a jednocześnie mające praktykę na co dzień w edukacji, podpowiadały, co należy robić, gdy coraz więcej dzieci ukraińskich trafia do polskich szkół –tak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zachwalał w TVP 1 Radę ds. Edukacji Uchodźców, która zebrała się w czwartek na swoim pierwszym posiedzeniu. Rada powstała zgodnie z zarządzeniem ministra edukacji i nauki z dnia 1 marca 2022. W jej skład wchodzą: przewodniczący Przemysław Czarnek oraz 29 członków.

Przypomnijmy, że minister w skład rady powołał osoby, do których ma “stuprocentowe zaufanie”. Przyznał, że w radzie nie ma miejsca dla przedstawicieli opozycji.

Rada powstała zgodnie z zarządzeniem ministra edukacji i nauki z dnia 1 marca 2022. W jej skład wchodzą: przewodniczący Przemysław Czarnek oraz członkowie: Sławomir Adamiec, Jakub Banaszek, Włodzimierz Bernacki, Margareta Budner, Zbigniew Dolata, Marzenna Drab, Bogna Janke, Maciej Kopeć, Małgorzata Kopiczko, Roman Kowalczyk, Ryszard Legutko, Marzena Machałek,, Anna Maćkowska, Aurelia Michałowska, Teresa Misiuk, Wojciech Murdzek, Lucjusz Nabereżny, Dariusz Piontkowski, Monika Poboży, Tomasz Rzymkowski, Michał Seweryński, Mirosława Stachowiak-Różecka, Teresa Wargocka, Andrzej Waśko, Kazimierz Wiatr, Andrzej Wnuk, Anna Zalewska, Jarosław Zieliński, Tomasz Zieliński.

Zarządzenie MEiN w tej sprawie dostępne jest tutaj

„To jest około 20 osób, wśród nich byli ministrowie edukacji, wiceministrowie edukacji, członkowie (sejmowej) Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, samorządowcy, ale też dyrektorzy szkół z różnych części Polski, chodzi o to żebyśmy wymieniali swoje doświadczenia, uwagi, bo wszyscy się uczymy nowej rzeczywistości, bo to jest nowa rzeczywistość dla wszystkich –tłumaczył w TVP Czarnek.

W radzie zasiada m.in. Bogna Janke, minister z Kancelarii Prezydenta, nie ma w niej za to małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Rada ma się spotykać raz w tygodniu w trybie zdalnym.

Czarnek poinformował też w czwartek, że do polskich szkół zapisane jest już 65 tys. dzieci z Ukrainy. – To przyrasta w tempie kilkanaście tysięcy na dobę. Spodziewaliśmy się tego, dlatego że granicę polsko-ukraińską przekroczyło 1,9 mln, prawie 2 mln uchodźców. Część z nich wyjechała, ale szacujemy, że około 700 tys. dzieci jest dziś w Polsce – stwierdził w TVP1.

Szef MEiN był pytany czy dzieci z Ukrainy trafiają do oddziałów przygotowawczych, czy do klas z polskimi rówieśnikami. Podał, że 10 proc. z nich jest w oddziałach przygotowawczych, a 90 proc. w klasach z polskimi uczniami.

W czwartek rano Straż Graniczna podała, że od 24 lutego po inwazji rosyjskiej na Ukrainę na granicy polsko-ukraińskiej na kierunku wjazdowym do Polski odprawiono 1,95 mln osób uciekających z Ukrainy.

(JK, GN)

Fot: MEiN/Twitter

Czarnek powołał przy MEiN radę ds. edukacji uchodźców. Kto w niej zasiada? Zalewska, Legutko, Stachowiak-Różecka

Czarnek: W polskich szkołach ukraińscy nauczyciele tylko na stanowiskach pomocy nauczyciela