„Dobry nauczyciel mówi i pokazuje, bardzo dobry – inspiruje”. A w Polsce? Coraz więcej „edukacyjnych” haseł na ulicach

„Dobry nauczyciel mówi i pokazuje, bardzo dobry – inspiruje. A w Polsce odchodzi z zawodu… Wynagrodzenie nauczyciela początkującego 2690 zł na rękę”, „Rodzicu, czy chcesz by twoje dziecko było dobrze wykształcone? A wiesz, że w województwie łódzkim brakuje 523 nauczycieli” – banery z takimi hasłami pojawiły się ostatnio w Skierniewicach. Trwa akcja informacyjna Okręgu Łódzkiego ZNP skierowana do rodziców uczniów i społeczeństwa. „Banery informacyjne ukazujące problemy polskiej oświaty pojawiły się w przestrzeni publicznej w wielu miejscach naszego województwa” – informuje Okręg Łódzki ZNP. Swoją akcję billboardową kontynuuje też ZNP w Szczecinie.

Związkowcy informują, że w całym województwie łódzkim w przestrzeni publicznej będą wywieszać banery zwracające uwagę na problemy oświaty i żenująco niskie wynagrodzenia nauczycieli.

„Oświata w naszym kraju znajduje się w głębokiej zapaści, a jej przejawy to m.in.: braki kadrowe, uzupełnianie wakatów przez emerytów i nauczycieli bez odpowiednich kwalifikacji, niskie wynagrodzenia nauczycieli i brak podwyżek, przeładowana i anachroniczna podstawa programowa, przepełnione klasy i nauka na dwie zmiany, oszczędności wprowadzane przez samorządy na prowadzeniu oświaty, widmo zdalnego nauczania i niedogrzanych klas, nowy niekorzystny awans zawodowy i ocena pracy nauczycieli, inflacja i drożyzna,  rządowa propaganda sukcesu i nastawianie społeczeństwa przeciwko nauczycielom” – podkreśla Okręg Łódzki ZNP.

„Niestety otrzymujemy sygnały, że z niezrozumiałych dla nas powodów władze niektórych samorządów zabraniają wywieszania na ogrodzeniach szkół i placówek oświatowych naszych banerów – banerów które pokazują prawdę o polskiej szkole i pracy nauczyciela. Tym bardziej jesteśmy zdeterminowani, aby wywieszać banery w miejscach, gdzie nie sięga władza rządowa i samorządowa. Jako związek zawodowy nie możemy pozwolić na okłamywanie społeczeństwa i zaklinanie przez władze niewygodnej rzeczywistości” – zaznaczono.

Swoją akcję billboardową kontynuuje też ZNP w Szczecinie. Umieszczone na billboardach hasła mają uświadomić mieszkańcom, do jakiej edukacyjnej katastrofy prowadzi brak nauczycieli.

– Kampanię przygotowaliśmy w ramach akcji informacyjnej oraz pogotowia protestacyjnego ZNP i finansujemy z naszych składek członkowskich. Ale to dopiero początek. Planujemy też akcję plakatową i ulotkową w szkołach, na przystankach, w miejskim transporcie publicznym  – mówiła w rozmowie z Głosem Teresa Mądry, prezes ZNP w Szczecinie.

(JK, GN)

Fot: Okręg Łódzki ZNP, ZNP Szczecin

Także Okręg Łódzki ZNP ruszy z kampanią billboardową zwracającą uwagę na problemy zawodu nauczyciela

„Chcesz żeby Twoje dziecko było dobrze wykształcone?” ZNP w Szczecinie o problemach nauczycieli poinformuje na billboardach