„Czekaliśmy na ten moment 45 lat! Po historycznej misji z udziałem Mirosława Hermaszewskiego, jako drugi Polak, Sławosz Uznański – członek korpusu rezerwowego ESA-European Space Agency poleci w kosmos” – poinformowało w środę na Facebooku działające przy premierze Centrum GovTech, ale jako źródło informacji podało portal Interia. Informacyjne i gratulacyjne wpisy zaczęły w czwartek znikać z mediów społecznościowych instytucji rządowych m.in. ze strony MEiN. Być może ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, albo oficjalna informacja o starcie Polaka zostanie przekazana wkrótce na konferencji prasowej szefa rządu.
Pod koniec listopada ub.r. POLSA Polska Agencja Kosmiczna informowała, że, dr Sławosz Uznański – polski naukowiec został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do Rezerwy Astronautów ESA – musiał pokonać ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach.
💥Wielki sukces! 🇵🇱 naukowiec – Sławosz Uznański wybrany do rezerwowego korpusu astronautów @ESA 👨🚀
W 1,5-rocznych eliminacjach, dzięki atutom takim jak np. dośw. pracy w #CERN przy #LHC, pokonał >22 tys. kandydatów z całej Europy.
Więcej 👀https://t.co/N28DISsTEB#POLSA #CM22 pic.twitter.com/hP6ES1uica— Polska Agencja Kosmiczna (@POLSA_GOV_PL) November 23, 2022
„To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu – docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału” – skomentował Uznański po wybraniu go do Rezerwy Astronautów ESA.
45 years ago General Miroslaw #Hermaszewski became the first Pole to fly to #space! pic.twitter.com/GBoBOlAmnu
— Slawosz Uznanski (@astro_slawosz) June 27, 2023
Dr Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, uzyskując tytuł mgr. inż. Również w tym samym roku otrzymał tytuł mgr. inż. na Uniwersytecie Nantes (Francja) i tytuł inż. na Politechnice w Nantes (Francja).
Jak dowiedział się @SzczepanskiKuba, wybór Polaka stał się możliwy dzięki zwiększeniu nakładów finansowych Polski na działalność ESA. Na ten cel mamy wydać około 360 mln euro. https://t.co/70XqwyI09s
— Interia (@Int_Wydarzenia) June 28, 2023
W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja). Jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów naukowych.
(GN)
Zmarł gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. Miał 81 lat
Sławomir Miernicki, nauczyciel z Siedlec: Zawsze powtarzam, że astronomia jest od lat pięciu do 105!
Marzena Rogozińska: Wyróżnienie NASA bardzo mnie podbudowało, poczułam wiele pozytywnych wibracji