Dworczyk do Morawieckiego: „To wykorzystał oczywiście Broniarz i jego banda”. SZOK! Ujawniono kolejne maile…

„To wykorzystał oczywiście Broniarz i jego banda” – takimi słowami szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk miał skomentować w mailu do premiera Mateusza Morawieckiego zamieszanie, jakie w obozie rządzącym wywołała propozycja zwołania edukacyjnego okrągłego stołu pod patronatem prezydenta RP, by osiągnąć porozumienie ze strajkującymi w kwietniu 2019 r. nauczycielami. Doradcy premiera w korespondencji przyznawali (jeśli jest prawdziwa), że małopolska kurator oświaty jest w istocie politykiem PiS. W sieci pojawił się kolejny pakiet korespondencji, która miała być wymieniana wśród najbliższych doradców szefa rządu.

„Ministrowie Dudy zaczęli komentować jego wypowiedź o okrągłym stole w Belwederze i obradach prowadzonych w oparciu o RDS (Radę Dialogu Społecznego – przyp.red.). To wykorzystał oczywiście Broniarz i jego banda – zaczęli opowiadać w TVN i innych mediach że nie wiedzą z kim rozmawiać i nie rozumieją tego chaosu i rywalizacji pomiędzy PMM (premier Mateusz Morawiecki – przyp.red.) i PAD (prezydent Andrzej Duda – przyp.red.) itd.” – żalił się Dworczyk w mailu do Morawieckiego 18 kwietnia 2019 r.

Przypomnijmy – to był środek drugiego tygodnia strajku. Władzy nie udało się złamać nauczycielskiego oporu. 16 kwietnia prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kole (woj. wielkopolskie) powiedział, że „Okrągły Stół w sprawie oświaty to dobry pomysł”.

O nauczycielach w Belwederze?

Podczas spotkania z mieszkańcami i nauczycielami przyznał, że oczekiwania płacowe nauczycieli są uzasadnione. – Dlatego od samego początku mówię, że w tym zakresie solidaryzuję się z nauczycielami, solidaryzuję się z nimi zarówno ja, jak i moja żona – zapewnił Andrzej Duda. – Wierzę, że zostanie wypracowany kompromis – dodał. Zaproponował, by taki kompromis wypracować w drodze spokojnych i rzeczowych negocjacji.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania!

Hejt, jakiego doświadczyli protestujący nauczyciele ma długofalowe niszczące skutki. Nauczycielu, czy nadal odczuwasz jego konsekwencje?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Wcześniej Andrzej Duda spotkał się w tej sprawie z Dorotą Gardias, która kierowała w tamtym okresie Radą Dialogu Społecznego (rząd prowadził negocjacje z nauczycielami właśnie za pośrednictwem RDS). W trakcie rozmów w RDS Mateusz Morawiecki zaproponował zwołanie okrągłego stołu w sprawie oświaty i edukacji. Prezydent zaproponował, by miejscem takich rozmów stał się Belweder (prezydent sprawuje patronat nad RDS, a Belweder jest jedną z jego siedzib).

„Co mamy na Broniarza?” Tak PiS szykowało atak na prezesa ZNP? Wyciekły kolejne emaile

Inicjatywa prezydenta nie spodobała się jednak rządowi. Michał Dworczyk w rozmowie z „Rzeczpospolitą” oświadczył, okrągły stół nie odbędzie się ani w Belwederze ani w formule RDS. W ujawnionym w czwartek mailu Dworczyk poinformował premiera, że spotkał się „ze Szczerskim, Derą i Muchą (współpracownikami prezydenta – przyp.red.) (…) pytając o to co robią i prosząc o spójny przekaz. Ale oni nie widzą problemu. I stąd ludzie (tak jak Orzeł zaczynają być zdezorientowani i robi się bałagan) Ręce opadają” – narzekał Dworczyk (pisownia oryginalna, w mailu chodzi o Józefa Orła, doradcę Morawieckiego).

Do wiadomości Dworczyka podpięty był mail od Józefa Orła do Mateusza Morawieckiego. Orzeł radził w nim, by szef rządu odrzucił propozycję prezydenta i Doroty Gardias dotyczącą zorganizowania okrągłego stołu. „Dwa stoły i rozdzielenie rodziców i nauczycieli to prezent dla ZNP. Przy jednym stole rodzice (miejmy nadzieję, że większość) załatwią część pracy rządu” – tłumaczył Orzeł.

Korespondencja ta pokazuje, że rządowi chodziło wówczas nie tyle o rozwiązanie problemu niskich wynagrodzeń w oświacie, ale o napuszczenie rodziców na strajkujących nauczycieli. Jak również na rozmycie tematu niskich zarobków w oświacie. I tego właśnie dotyczyła inicjatywa Morawieckiego organizacji okrągłego stołu na Stadionie Narodowym – wśród tematów, jakie omawiano podczas dyskusji były m.in. jakość edukacji i innowacje w szkołach.

Orzeł poradził też, by premier w tej sprawie sięgnął po wsparcie… Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty. Według Orła, Nowak to „jedyny tak twardy i PIS-owski praktyk i organizator oświaty”.

„Nie ma zgody na hejt wobec nauczycieli”. ZNP składa wnioski do prokuratury i domaga się wyjaśnień ws. afery mailowej

Wszystko o aferze mailowej. “Nie zgadzamy się na hejt i poniżanie nauczycieli!”

(PS, GN)