Dworczyk do Morawieckiego: “To wykorzystał oczywiście Broniarz i jego banda”. SZOK! Ujawniono kolejne maile…

“To wykorzystał oczywiście Broniarz i jego banda” – takimi słowami szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk miał skomentować w mailu do premiera Mateusza Morawieckiego zamieszanie, jakie w obozie rządzącym wywołała propozycja zwołania edukacyjnego okrągłego stołu pod patronatem prezydenta RP, by osiągnąć porozumienie ze strajkującymi w kwietniu 2019 r. nauczycielami. Doradcy premiera w korespondencji przyznawali (jeśli jest prawdziwa), że małopolska kurator oświaty jest w istocie politykiem PiS. W sieci pojawił się kolejny pakiet korespondencji, która miała być wymieniana wśród najbliższych doradców szefa rządu.

“Ministrowie Dudy zaczęli komentować jego wypowiedź o okrągłym stole w Belwederze i obradach prowadzonych w oparciu o RDS (Radę Dialogu Społecznego – przyp.red.). To wykorzystał oczywiście Broniarz i jego banda – zaczęli opowiadać w TVN i innych mediach że nie wiedzą z kim rozmawiać i nie rozumieją tego chaosu i rywalizacji pomiędzy PMM (premier Mateusz Morawiecki – przyp.red.) i PAD (prezydent Andrzej Duda – przyp.red.) itd.” – żalił się Dworczyk w mailu do Morawieckiego 18 kwietnia 2019 r.

Przypomnijmy – to był środek drugiego tygodnia strajku. Władzy nie udało się złamać nauczycielskiego oporu. 16 kwietnia prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Kole (woj. wielkopolskie) powiedział, że “Okrągły Stół w sprawie oświaty to dobry pomysł”.

O nauczycielach w Belwederze?

Podczas spotkania z mieszkańcami i nauczycielami przyznał, że oczekiwania płacowe nauczycieli są uzasadnione. – Dlatego od samego początku mówię, że w tym zakresie solidaryzuję się z nauczycielami, solidaryzuję się z nimi zarówno ja, jak i moja żona – zapewnił Andrzej Duda. – Wierzę, że zostanie wypracowany kompromis – dodał. Zaproponował, by taki kompromis wypracować w drodze spokojnych i rzeczowych negocjacji.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania!

Hejt, jakiego doświadczyli protestujący nauczyciele ma długofalowe niszczące skutki. Nauczycielu, czy nadal odczuwasz jego konsekwencje?

  • Tak, odczuwam skutki hejtu (88%, 1 003 głosów)
  • Nie, nie odczuwam skutków hejtu (7%, 80 głosów)
  • Trudno powiedzieć (5%, 54 głosów)

Głosujących: 1 137

Loading ... Loading ...

Wcześniej Andrzej Duda spotkał się w tej sprawie z Dorotą Gardias, która kierowała w tamtym okresie Radą Dialogu Społecznego (rząd prowadził negocjacje z nauczycielami właśnie za pośrednictwem RDS). W trakcie rozmów w RDS Mateusz Morawiecki zaproponował zwołanie okrągłego stołu w sprawie oświaty i edukacji. Prezydent zaproponował, by miejscem takich rozmów stał się Belweder (prezydent sprawuje patronat nad RDS, a Belweder jest jedną z jego siedzib).

„Co mamy na Broniarza?” Tak PiS szykowało atak na prezesa ZNP? Wyciekły kolejne emaile

Inicjatywa prezydenta nie spodobała się jednak rządowi. Michał Dworczyk w rozmowie z “Rzeczpospolitą” oświadczył, okrągły stół nie odbędzie się ani w Belwederze ani w formule RDS. W ujawnionym w czwartek mailu Dworczyk poinformował premiera, że spotkał się “ze Szczerskim, Derą i Muchą (współpracownikami prezydenta – przyp.red.) (…) pytając o to co robią i prosząc o spójny przekaz. Ale oni nie widzą problemu. I stąd ludzie (tak jak Orzeł zaczynają być zdezorientowani i robi się bałagan) Ręce opadają” – narzekał Dworczyk (pisownia oryginalna, w mailu chodzi o Józefa Orła, doradcę Morawieckiego).

Do wiadomości Dworczyka podpięty był mail od Józefa Orła do Mateusza Morawieckiego. Orzeł radził w nim, by szef rządu odrzucił propozycję prezydenta i Doroty Gardias dotyczącą zorganizowania okrągłego stołu. “Dwa stoły i rozdzielenie rodziców i nauczycieli to prezent dla ZNP. Przy jednym stole rodzice (miejmy nadzieję, że większość) załatwią część pracy rządu” – tłumaczył Orzeł.

Korespondencja ta pokazuje, że rządowi chodziło wówczas nie tyle o rozwiązanie problemu niskich wynagrodzeń w oświacie, ale o napuszczenie rodziców na strajkujących nauczycieli. Jak również na rozmycie tematu niskich zarobków w oświacie. I tego właśnie dotyczyła inicjatywa Morawieckiego organizacji okrągłego stołu na Stadionie Narodowym – wśród tematów, jakie omawiano podczas dyskusji były m.in. jakość edukacji i innowacje w szkołach.

Orzeł poradził też, by premier w tej sprawie sięgnął po wsparcie… Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty. Według Orła, Nowak to “jedyny tak twardy i PIS-owski praktyk i organizator oświaty”.

„Nie ma zgody na hejt wobec nauczycieli”. ZNP składa wnioski do prokuratury i domaga się wyjaśnień ws. afery mailowej

Wszystko o aferze mailowej. “Nie zgadzamy się na hejt i poniżanie nauczycieli!”

(PS, GN)