Dzień Wszystkich Świętych. Pamiętajmy o tych, którzy odeszli, pamiętajmy także o nauczycielach, których straciliśmy z powodu Covid-19

Ostatni rok były czasem pożegnań ważnych dla nas postaci, bliskich nam ludzi, nauczycieli, ludzi oświaty, kultury, nauki, koleżanek i kolegów ze Związku, a także osób, których nie znaliśmy osobiście, lecz ceniliśmy lecz ceniliśmy za to, że mieli odwagę, inspirowali wielu z nas i bronili nauczycieli, za to, jacy byli…

Pamiętamy o nauczycielach i nauczycielkach, których nie ma już z nami. Szczególnie o tych, którzy w ostatnim czasie zmarli z powodu COVID-19. Upamiętnieniu ludzi edukacji, których straciliśmy z powodu Covid-19, poświęcona jest kampania „Zawsze obecni” (#AlwaysPresent) Międzynarodówki Edukacyjnej (EI). To hasło towarzyszyło także tegorocznym obchodom Światowego Dnia Nauczyciela oraz Dnia Edukacji Narodowej w Polsce. EI stworzyła specjalną stronę internetową poświęconą pamięci nauczycieli z różnych krajów, których zabrał Covid-19 (www.teachercovidmemorial.org).

Nie sposób wymienić wszystkich zasłużonych dla edukacji, kultury i nauki, którzy odeszli – pozostaną w naszej pamięci, we wspomnieniach. Poświęćmy im chwilę zadumy. Warto jednak przypomnieć, że w ostatnim roku odeszli:

>> Henryk Jerzy Chmielewski, rysownik, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, powstaniec warszawski, zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia br., miał 97 lat. Na jego komiksach wychowały się pokolenia uczniów.

>> W marcu br. wieku 75 lat zmarł w Krakowie Adam Zagajewski, wybitny poeta, eseista, tłumacz, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, wieloletni redaktor „Zeszytów Literackich”, nauczyciel akademicki, laureat wielu nagród literackich.

>> W kwietniu br. pożegnaliśmy Mirosława Handke, byłego ministra edukacji w rządzie Jerzego Buzka i rektora Akademii Górniczo-Hutniczej. Miał 75 lat.

>> Pod koniec maja br. w wieku 91 lat zmarł prof. Henryk Samsonowicz, pierwszy minister edukacji III RP, wybitny mediewista, wychowawca kilku pokoleń polskich historyków, uczestnik obrad Okrągłego Stołu.

>> Po długiej chorobie zmarł w lipcu br. prof. Włodzimierz Borodziej – historyk specjalizujący się w historii Polski, Niemiec oraz Europy Środkowo-Wschodniej.

>> W wieku 99 lat odszedł, także w lipcu, prof. Antoni Rajkiewicz, wybitny ekonomista, pionier polityki społecznej w naszym kraju, członek ZNP od 1948 r.

>> W końcu marca br. po długiej, ciężkiej chorobie zmarła była posłanka, nauczycielka i członkini ZNP Izabella Sierakowska.

W 2021 roku pożegnaliśmy także spore grono znanych aktorów i aktorek, w tym Krzysztofa Kowalewskiego („Miś”, „Ogniem i mieczem”), Wiesława Gołasa („Ogniomistrz Kaleń”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Alternatywy 4”), Krzysztofa Kiersznowskiego („Statyści”, „Cześć, Tereska”, „Kiler”), Bronisława Cieślaka („Znaki szczególne”, „07 zgłoś się”), Barbarę Połomską („Eroica”, „Zezowate szczęście” i „Inspekcja pana Anatola”), Jerzego Janeczka, (filmowy Witia Pawlak z „Samych swoich” ).

W wieku 92 lat zmarł Alfred Miodowicz, pierwszy przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (1984-1991).

W kwietniu br. w wieku 74 lat zmarł także gwiazdor estrady Krzysztof Krawczyk, wykonawca niezapomnianych przebojów „Trudno tak”, „Miałem być”, „Parostatek” i „Bo jesteś ty”. Zmarli także: Maria Koterbska – artystka znana z takich przebojów jak „Karuzela”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, znakomita śpiewaczka Teresa Żylis-Gara oraz dyrygent Kazimierz Kord.

W wieku 78 lat odszedł Tomasz Knapik, popularny lektor radiowy, telewizyjny i filmowy, znany z niepowtarzalnego głosu.

W tym roku pożegnaliśmy także m.in. Jana Lityńskiego, byłego działacza „Solidarności”, posła i doradcę prezydenta Bronisława Komorowskiego, podróżnika Aleksandra Dobę oraz Ryszarda Szurkowskiego, najbardziej utytułowanego polskiego kolarza w historii.

(JK, GN)

Czwarta fala pandemii przyśpiesza. Na COVID-19 zmarł znany nauczyciel z Radomia

We wtorek Światowy Dzień Nauczyciela. Pamiętajmy o nauczycielach, którzy zmarli w czasie pandemii