Dziennikarze nagrodzeni za „Willę plus…”, czyli artykuł o przyznawaniu milionowych dotacji przez szefa MEiN dla organizacji bliskich PiS

Główną nagrodę w 19. edycji nagrody dziennikarskiej Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali Justyna Suchecka i Piotr Szostak z portalu tvn24.pl za artykuł „Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista”, który ukazał się 31 stycznia 2023 roku. Dziennikarze opisali w nim proces przyznawania milionowych dotacji przez Przemysława Czarnka, szefa MEiN dla organizacji bliskich obozowi władzy. Gratulujemy!

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego po raz pierwszy została wręczona w 2005 roku. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane.

Nagrody wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w Nowym Teatrze w Warszawie. Pełna lista nagrodzonych dziennikarzy tutaj. 

Przypomnijmy, że na początku roku opinię publiczną zbulwersowała sprawa rozdzielenia przez MEiN 40 mln zł w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych. Spośród 42 obdarowanych fundacji i stowarzyszeń 12 okazało się powiązanych z ludźmi Prawa i Sprawiedliwości.

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się programom grantowym ministra edukacji Przemysława Czarnka, przygotowując coroczną “Analizę wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej”. NIK stwierdziła “istotne nieprawidłowości dotyczące udzielania dotacji” oraz “naruszenie zasady przejrzystości finansów publicznych”.

Nagrodzony artykuł „Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista” znajduje się tutaj

(GN)

Fot: Radio Zet/Facebook

Miliony z MEiN dla fundacji powiązanych z politykami PiS. “Dlaczego minister nie zadbał o polskich nauczycieli i uczniów, a dba o fundacje?”

TVN24 o kontroli NIK: “Czarnek wydał nielegalnie 6 mln zł”. Kontrolerzy prześwietlili program “willa plus”

O nieruchomość w ramach “willi plus” będzie jeszcze łatwiej. Kontrowersyjny projekt MEiN

Ankieta Głosu. Na co należałoby przeznaczyć miliony wydane na “Willa plus”? Dodatek inflacyjny? Remonty? Znamy wyniki