Dziś ruszają szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat

Od dziś można szczepić preparatem Pfizer/BioNTech dzieci w wieku 12-15 lat. Póki co, o rejestrację i organizację szczepienia muszą zadbać rodzice. Najprawdopodobniej od września w zadanie to włączą się szkoły

Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze od 7 czerwca ruszają zapisy do szczepień dzieci w wieku 12-15 lat. To efekt podjętej 28 maja decyzji przez Europejską Agencję Leków (EMA) o dopuszczeniu stosowanie szczepionki Pfizer/BioNTech u młodzieży w wieku 12-15 lat.

EMA zdecydowała: Kraje UE mogą szczepić Pfizerem młodzież od 12. roku życia

EMA rekomendowała podawanie szczepionki Pfizer/BioNTech dzieciom w wieku 12-15 lat na takich samych zasadach jak osobom powyżej 16. roku życia. Młodzież powinna otrzymać dwie dawki szczepionki w odstępie trzech tygodni. “Badanie wykazało, że odpowiedź immunologiczna na Comirnaty (to oficjalna nazwa szczepionki Pfizera – przyp.red.) w tej grupie była porównywalna z odpowiedzią immunologiczną w grupie wiekowej 16–25 lat (mierzoną poziomem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2)” – czytamy w stanowisku EMA.

– W związku z decyzjami EMA i rekomendacjami Rady Medycznej podjęliśmy decyzję, że od 7 czerwca uruchomione zostanie szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat. To ponad 2,5 mln uczniów w 24 tys. szkół i placówek oświatowych – zapowiedział Michał Dworczyk, minister ds. szczepień. Niewykluczone, że po wakacjach szczepione będą także dzieci w wieku 7-11 lat. Wcześniej jednak koncerny produkujące szczepionki na koronawirusa muszą dokończyć badania na tej grupie wiekowej.

Dzieci w wieku 12-15 lat będą szczepiły się w punktach szczepień populacyjnych i powszechnych. To oznacza, że rodzice będą je rejestrowali na podobnych zasadach, jak w przypadku osób starszych.

Rząd zapowiedział też uruchomienie szczepień w szkołach od września br. Póki co, jeszcze w czerwcu szkoły mają otrzymać z MEiN materiały informacyjne na temat szczepień. Natomiast w drugim tygodniu września, tj. od 6 do 12 września dyrektorzy mają rozdać rodzicom kwestionariusze medyczne dotyczące szczepień dzieci. Ba podstawie kwestionariuszy w trzecim tygodniu września, tj. od 13 do 17 września, przeprowadzona zostanie akcja szczepień w szkołach.

We wrześniu dyrektorzy szkół zdecydują też, czy na terenie ich placówki powstanie punkt szczepień, czy też uczniowie, którzy zostaną zgłoszeni do szczepień, otrzymają swoje dawki w populacyjnych punktach szczepień. – Wszystko zależy od tego, jak będzie przebiegał proces szczepień. Szczepienia w szkołach będą dobrowolne – zapowiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.

Według ministra Dworczyka, rząd nie analizuje obecnie możliwości obowiązkowych szczepień uczniów. – Nie ma dyskusji, by szczepienia były obowiązkowe dla którejkolwiek z grup wiekowych. Cały czas pracujemy na rzecz tego, by powiększała się świadomość w zakresie takim, że jedynie odporność populacyjna, zaszczepienie odpowiedniej populacji, pozwoli nam pokonać pandemię – przekonywał Dworczyk.

Od 7 czerwca można będzie szczepić dzieci 12-15-letnie. We wrześniu – także w punktach zorganizowanych w szkołach

(PS, GN)