EMA zdecydowała: Kraje UE mogą szczepić Pfizerem młodzież od 12. roku życia

Europejska Agencja Leków (EMA) rekomendowała podawanie szczepionki Pfizer/BioNTech dzieciom w wieku 12-15 lat na takich samych zasadach jak osobom powyżej 16. roku życia. Młodzież powinna otrzymać dwie dawki szczepionki w odstępie trzech tygodni

To przełomowa decyzja, która pozwoli krajom UE uruchomić szczepienia kolejnych roczników. Zdaniem ekspertów EMA, badanie przeprowadzone na 2260 dzieciach w wieku 12-15 lat udowodniło, że Pfizer/BioNTech jest dla nich bezpieczną i skuteczną szczepionką.

Pfizer: Nasza szczepionka podana nastolatkom jest skuteczna w 100 proc.

„Badanie wykazało, że odpowiedź immunologiczna na Comirnaty (to oficjalna nazwa szczepionki Pfizera – przyp.red.) w tej grupie była porównywalna z odpowiedzią immunologiczną w grupie wiekowej 16–25 lat (mierzoną poziomem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2)” – czytamy w stanowisku EMA.

Uczestniczące w badaniu dzieci otrzymały szczepionkę lub placebo (nie wiedziały, w której grupie się znalazły). Spośród 1005 dzieci, którym wstrzyknięto szczepionkę, żadne nie zachorowało na COVID-19. W grupie kontrolnej koronawirusem zakaziło się natomiast 16 młodych ludzi. „Oznacza to, że szczepionka była w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu COVID-19 (chociaż prawdziwy wskaźnik może wynosić od 75 proc. do 100 proc.)” – podkreśliła EMA.

U uczestników badania nie stwierdzono poważnych działań niepożądanych. Część dzieci odczuwała jedynie ból w miejscu wykonania zastrzyku, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze lub gorączkę. U dzieci w wieku 12-15 lat wystąpiły więc te same skutki uboczne, co w przypadku starszych grup wiekowych. „Skutki uboczne są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu” – zapewniła EMA.

Agencja stwierdziła też, że „ze względu na ograniczoną liczbę dzieci objętych badaniem, w badaniu nie udało się wykryć rzadkich skutków ubocznych”. Uznała jednak, że „korzyści płynące ze stosowania preparatu Comirnaty w tej grupie wiekowej przewyższają ryzyko”. Szczególnie dotyczy to dzieci ze schorzeniami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Wkrótce decyzję o szczepieniu osób w wieku 12-15 lat prawdopodobnie podejmie Polska. Do zwolenników takiego kroku należy premier Mateusz Morawiecki. – Nie dziwię się, że są nie tylko takie badania, ale takie dążenia w kierunku tych szczepień, ponieważ zaszczepienie jak największej części populacji jest niezwykle ważne z punktu widzenia skutecznego zakończenia pandemii COVID-19 – ocenił premier.

Premier chce szczepić młodzież od 12. roku życia

(PS, GN)