Premier chce szczepić młodzież od 12. roku życia

Według premiera Mateusza Morawieckiego, szczepienie dzieci i młodzieży jest niezbędne, aby „skutecznie zakończyć pandemię COVID-19”. Decyzja w tej sprawie zapadnie wkrótce po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdzi szczepionkę Pfizer/BioNTech dla osób od 12. roku życia. EMA może to zrobić jeszcze dzisiaj

Obecnie na szczepienia mogą się rejestrować osoby od 16. roku życia. Tak wynika z rekomendacji EMA dla krajów Unii Europejskiej. Wkrótce rejestracja zostanie najprawdopodobniej uruchomiona także dla młodszych roczników. Wszystko zależy od tego, kiedy EMA wyda zgodę na szczepienie preparatem Pfizer/BioNTech osób od 12. roku życia.

– Czekamy na informacje pozwalające na takie szczepienia – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki. – Wraz z Radą Medyczną podejmiemy taką decyzję po otrzymaniu wszystkich informacji z Europejskiej Agencji Leków – dodał.

Szef rządu jest zwolennikiem szczepienia coraz młodszych roczników polskiej młodzieży. – Nie dziwię się, że są nie tylko takie badania, ale takie dążenia w kierunku tych szczepień, ponieważ zaszczepienie jak największej części populacji jest niezwykle ważne z punktu widzenia skutecznego zakończenia pandemii COVID-19 – ocenił premier.

– Szczepienia będą możliwe tak szybko, jak otrzymamy te informacje i będzie dostępna odpowiednia liczba dawek szczepionek. Przygotowaliśmy w ramach Narodowego Programu Szczepień całą potrzebną infrastrukturę do tego procesu. Myślę, że jak tylko będzie on gotowy, to tak, jak już część szesnastolatków, siedemnastolatków zapisuje się na szczepienia, tak będzie to możliwe również dla osób młodszych – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Po tym, jak Pfizer udowodnił, że jego szczepionka jest w 100 proc. skuteczna w przypadku młodzieży, decyzję o dopuszczeniu jej na rynku amerykańskim w przypadku osób w wieku 12-15 lat wydała Food and Drug Administration (FDA). Obecnie trwają badania nad skutecznością tego specyfiku u dzieci w wieku od sześciu miesięcy do jedenastu lat.

Pfizer: Nasza szczepionka podana nastolatkom jest skuteczna w 100 proc.

Badania dotyczące skuteczności szczepionki na koronawirusa u dzieci i młodzieży prowadzą też inni producenci. Niedawno ich wyniki przedstawiła Moderna.

Moderna: Nasza szczepionka powstrzymuje transmisję koronawirusa u młodzieży

Niemcy w wakacje ruszają ze szczepieniami dzieci

(PS, GN)