Moderna: Nasza szczepionka powstrzymuje transmisję koronawirusa u młodzieży

Nie tylko Pfizer/BioNTech, ale także Moderna wykazała skuteczność swojej szczepionki u młodych pacjentów. Właśnie zakończyły się analizy badań dotyczących transmisji koronawirusa u osób w wieku 12-18 lat zaszczepionych Moderną. Michał Dworczyk nie wykluczył, że niedługo w Polsce szczepieniami objęci zostaną młodzi w wieku 12-15 lat

Po tym, jak Pfizer udowodnił, że jego szczepionka jest w 100 proc. skuteczna w przypadku młodzieży, decyzję o dopuszczeniu jej na rynku amerykańskim w przypadku osób w wieku 12-15 lat wydała Food and Drug Administration (FDA).

Pfizer: Nasza szczepionka podana nastolatkom jest skuteczna w 100 proc.

Obecnie trwają badania nad skutecznością tego specyfiku u dzieci w wieku od sześciu miesięcy do jedenastu lat. Wkrótce decyzję o dopuszczeniu szczepionki Pfizer/BioNTech do stosowania u młodzieży prawdopodobnie podejmie Europejska Agencja Leków (EMA).

Zakończyły się badania kliniczne dotyczące szczepionek przeciw Covid-19 dla dzieci od 12. do 15. lat. Wkrótce decyzje ws. szczepień

Według Moderny, jej szczepionka osiągnęła skuteczność 100 proc. w przypadku młodych ludzi w wieku 12-18 lat. Badania przeprowadzono na grupie 3700 młodzieży w tym wieku. Nie stwierdzono ani jednego przypadku wystąpienia objawów COVID-19 u osób, którym podano szczepionkę.

Moderna zapewniła, że po podaniu dzieciom z próby kontrolnej dwóch dawek szczepionki nie stwierdzono żadnego przypadku poważnych skutków ubocznych. Jedynymi efektami ubocznymi były drobne niedogodności, jak ból ręki, ból głowy, zmęczenie, ból mięśni. Zaszczepiona młodzież będzie obserwowana jeszcze przez 12 miesięcy, aby wykluczyć możliwość wystąpienia długoterminowych skutków ubocznych.

Moderna zapowiedziała, że w czerwcu wystąpi do regulatorów w poszczególnych krajach z wnioskiem o umożliwienie szczepienia jej produktem młodzieży w wieku 12-18 lat.

– Czekamy na dopuszczenie szczepionki dla dzieci w wieku 12-15 lat. Gdy to nastąpi, zajmie się tym Rada Medyczna przy premierze i zapadną decyzją, czy a jeśli tak, to kiedy, ruszymy ze szczepieniami najmłodszych pacjentów – zadeklarował dziś Michał Dworczyk, minister ds. szczepień.

Dworczyk: Rozważamy możliwość szczepienia przeciwko COVID-19 w szkołach

(PS, GN)