Dziś ruszyły zapisy do szczepień nauczycieli szkół i uczelni

Od poniedziałku do szczepień mogą się zgłaszać wszyscy nauczyciele szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, a także nauczyciele akademiccy. Chodzi o osoby, które nie ukończyły 65. roku życia. To drugi etap szczepień w oświacie

Dziś o godzinie 8.00 rano ruszył drugi etap rejestracji do szczepień w placówkach oświatowych. Pierwszy etap wystartował tydzień temu, gdy do zaszczepienia mogli zapisać się nauczyciele pracujący stacjonarnie z dziećmi – chodzi głównie o nauczycieli przedszkoli, klas I-III oraz szkół specjalnych. Od piątku 12 lutego pierwszym przedstawicielom z tej grupy podawane są szczepionki AstraZeneca.

Podczas trwającej zaledwie trzy dni rejestracji do szczepienia zgłosiło się 268 tys. nauczycieli, czyli 65 proc. uprawnionych.

W ciągu ostatnich trzech dni z Agencji Rezerw Materiałowych trafiło do szpitali węzłowych oraz punktów szczepień prowadzących szczepienia nauczycieli ponad 60 tys. dawek szczepionki AstraZeneca.

Pod koniec ubiegłego tygodnia rząd zapowiedział umożliwienie zarejestrowania się do szczepień także wszystkim pozostałym nauczycielom (a także tym, którzy z różnych powodów nie zgłosili się w ubiegłym tygodniu). Nie zapomniano o nauczycielach akademickich. Na uczelniach uruchomiono specjalny system rejestracji.

Nie wszyscy nauczyciele będą mogli się zgłaszać do zaszczepienia. Rząd wykluczył bowiem tę możliwość w przypadku nauczycieli powyżej 65. roku życia. Jeszcze tydzień temu, zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej przy premierze, szczepionkę AstraZeneca miano podawać wyłącznie osobom do 60. roku życia, ale rządowi eksperci po paru dniach zmienili zdanie i podwyższyli granicę wiekową do 65. roku życia. Dlatego od poniedziałku do rejestracji mogą się zgłaszać także nauczyciele przedszkoli, klas I-III i szkół specjalnych w wieku 60-65 lat. Czyli osoby, które w pierwszym etapie nie mogli tego zrobić.

Od poniedziałku rusza rejestracja do szczepienia w oświacie i na uczelniach. Kto może wpisać się na listę?

Drugi etap rejestracji potrwa od dziś, tj. 15 lutego do 18 lutego. Nauczyciele szkół i placówek mają rejestrować się za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej, podobnie jak to zrobiono podczas pierwszego etapu rejestracji. Analogicznie jak przy rejestracji podczas I tury, nauczyciele będą zgłaszać się do dyrektora szkoły, placówki oświatowej.

Wypełniony formularz zgłoszeniowy dyrektor przekaże za pośrednictwem Strefy Pracownika Systemu Informacji Oświatowej do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie zgłoszenie trafi do szpitala węzłowego, który skontaktuje się ze szkołą lub placówką w sprawie terminu szczepienia.

System nie zarejestruje także nauczycieli, którzy mają zaznaczoną w SIO długotrwałą nieobecność (powyżej 25 czerwca br.).

Zgłoszenia pracowników uczelni na szczepienie odbywają się za pośrednictwem Systemu POL-on.

Jak się zgłaszać do szczepienia na uczelni? MEiN przygotowało instrukcję

Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej, drugą dawkę szczepionki AstraZeneca nauczyciele i nauczyciele akademiccy otrzymają po 10-12 tygodniach.

Jak poinformował dziś minister ds. szczepień Michał Dworczyk, rząd planuje zaszczepić nauczycieli (pierwszą dawką) najpóźniej do 10 marca. To oznacza, że drugą dawkę otrzymają oni najpóźniej do połowy czerwca.

Rząd zaszczepi nauczycieli do 10 marca?

(PS, GN)