Dochody własne i subwencja oświatowa rosną dużo wolniej niż wydatki bieżące samorządów –mówił Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski podczas zorganizowanego w Senacie przez komisję samorządu terytorialnego i Związek Miast Polskich seminarium „Stan finansów samorządowych – diagnoza i wyzwania”.
Powołując się na raport Związku Miast Polskich Porawski przekonywał, że w latach 2004–2018 przeznaczona na funkcjonowanie szkół część oświatowa subwencji ogólnej powiększyła się o 72 proc., podczas gdy wydatki bieżące na oświatę poszły w górę o 107 proc.
Przedstawiciel ZMP wskazał też że w tym samym czasie całkowite dochody własne samorządów wzrosły o prawie 100 proc., natomiast wydatki bieżące wzrosły o 170 proc.,a nie licząc świadczenia „500 plus” – o 138 proc.
Za nami ważne rozmowy. Podczas spotkania w Senat Rzeczypospolitej Polskiej dyskutowaliśmy z przedstawicielami miast,…
Opublikowany przez Związek Miast Polskich Wtorek, 3 marca 2020
– Samorządy mają coraz mniej pieniędzy przy rosnących kosztach; sytuacja jest bardzo poważna – ocenił przewodniczący senackiej komisji samorządu terytorialnego Zygmunt Frankiewicz. Apelowano też do rządu by nie bilansował własnego budżetu kosztem samorządów.
Podczas seminarium zaprezentowano cztery projekty ustaw, których celem jest zrekompensowanie samorządom malejących wpływów przy systematycznym zwiększaniu ich zadań. Chodzi o dwa projekty ustaw o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, projekt ustawy o subwencji rozwojowej oraz projekt ustawy o subwencji ekologicznej.
Jeden z projektów zakłada rekompensatę utraconych dochodów po obniżkach PIT poprzez zwiększenie udziału poszczególnych JST we wpływach z podatku; w przypadku gmin – z 39,34 do 43,93 proc., powiatów – z 10,25 do 11,49 proc. i województw – z 1,60 do 1,79 proc.
Zapis konferencję można obejrzeć na Facebooku. A raport ZMP o stanie finansów samorządowych jest dostępny tutaj.
(JK, GN)
Fot: ZMP/Facebook
Na podwyżki dla nauczycieli brakuje 700 mln zł. Samorządy alarmują, że nie mają z czego dołożyć
Prawie pięć miliardów złotych na oświatę? Senat zagłosuje nad poprawką Związku Miast Polskich