Egzamin ósmoklasisty z matematyki rozpoczął się w środę 14 maja o godz. 9 i trwał 125 minut. Tuż po godz. 14 CKE opublikowała arkusz egzaminacyjny. Wielu ósmoklasistów przyznaje w sieci, że egzamin był zaskakująco prosty. Ale są też tacy, którzy boją się o wyniki.
Arkusz CKE znajduje się TUTAJ
W arkuszu uczniowie rozwiązywali zadania zamknięte a także zadania otwarte, dla których odpowiedzi trzeba było przenieść na specjalną kartę. Na rozwiązanie 21 zadań (w tym 15 zamkniętych) zdający mieli 125 minut. Do zdobycia było 30 punktów.
Z relacji uczniów wynika, że największą trudność sprawiły im – jak zwykle – zadania otwarte. Ósmoklasiści mieli wykazać się znajomością rozwiązywania równań kwadratowych czy obliczeń związanych z geometrią przestrzenną. Za aż trzy zadania można było zdobyć trzy punkty (to zadania najwyżej punktowane). W tym roku dotyczyły m.in. obliczania pola powierzchni czworokąta oraz sumy krawędzi ostrosłupa.
W 2025 roku do egzaminu ósmoklasisty przystępuje ponad 368,2 tysięcy uczniów. Trzydniowy maraton rozpoczął się od egzaminu z języka polskiego. W czwartek ósmoklasiści będą zdawać egzamin z języka obcego. Największa grupa młodzieży wybrała język angielski.
Jak wiadomo, egzamin jest dla uczniów obowiązkowy, przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia szkoły. Egzaminu nie można nie zdać, ponieważ nie jest określony minimalny próg zdawalności, ale zdobyte punkty mają wpływ na rekrutację do szkoły ponadpodstawowej.
Oficjalne wyniki egzaminów ósmoklasisty absolwenci szkół podstawowych poznają 4 lipca.
Dla tych, którzy nie zdołali napisać egzaminów w terminach majowych, przewidziano dodatkowe. W przypadku matematyki jest to 11 czerwca. (język polski – 10 czerwca, język obcy nowożytni – 12 czerwca).
(GN)