Ekierka w dłoń. Symbol Wolnej Szkoły podbija media społecznościowe

Coraz więcej nauczycieli, rodziców, samorządowców, związkowców, polityków opozycji i osób znanych publicznie włącza się w akcję Wolnej Szkoły i daje temu wyraz pozując na Facebooku, Instagramie albo Twitterze z czerwoną ekierką, która symbolizuje sprzeciw wobec niebezpiecznych zmian w oświacie forsowanych przez MEiN pod kierownictwem Przemysława Czarnka. W akcję angażują się pojedyncze osoby i całe organizacje.

W ostatnich tygodniach Wolną Szkołę wsparli m.in. szef WOŚP Jurek Owsiak, reżyserka Agnieszka Holland, pisarze Mariusz Szczygieł i Michaał Rusinek, aktorki i aktorzy: Maria Seweryn, Maja Ostaszewska i Andrzej Chyra. A także Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka, znana jako „Babka od histy” i laureatka Medalu Wolności Słowa oraz była kandydatka na RPO Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. W zawrotnym tempie rośnie też liczba sygnatariuszy apelu “Wolna szkoła! Nie partyjna!” – o wstrzymanie prac nad “lex Czarnek”.

Osoby, które włączają się w akcję nie tylko pozują z ekierkami na Facebooku, niektóre wpinają je sobie w klapy marynarek i żakietów. Analogie to oporników noszonych przez opozycjonistów w czasach PRL-u nasuwają się same. Jeszcze inną formą udziału w Wolnej Szkole jest zamieszczanie w mediach społecznościowych swoich zdjęć z ław szkolnych.

Ważnym dniem dla Wolnej Szkoły był oczywiście 1 września. W dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego w mediach społecznościowych internauci przekazywali sobie zdjęcie plecaka z symbolem czerwonej ekierki i podpisem: „To jest tornister Grażyny. Grażyna jest nauczycielką i idzie do szkoły. Do Wolnej Szkoły. Bądź jak Grażyna! Obroń szkołę przed #LexCzarnek. Przyłącz się do kampanii Wolna Szkoła”.

W mediach społecznościowych popularne było też zdjęcie z profilu „Protestu z Wykrzyknikiem”, na którym nauczyciele oraz uczniowie z jednej ze szkół pozowali z wielką czerwoną ekierką na tle szkolnej tablicy z wypisanym kredą hasłem: ”Fanatycy od tablicy”.

W kilka dni kampania Wolnej Szkoły z symbolem czerwonej ekierki stała się viralem w mediach społecznościowych. Tuż przed rozpoczęciem roku organizatorzy akcji opublikowali pierwszy spot kampanii „Lekcja nr 1: Najpierw dzieci, potem kariera”. W klipie widzimy chłopca, który poucza swoją starszą siostrę. Wykorzystuje do tego słowa ministra edukacji Przemysława Czarnka.

„Lekcja nr 1″ miała w pierwszej dobie (do środy 1 września wieczorem) około 800 tys. unikatowych wyświetleń – informował Oko.Press Paweł Cywiński z obsługującej akcję #WolnaSzkoła” agencji marketingowej Pacyfika. Ta liczba rośnie w piorunującym tempie. Premiera drugiego spotu „Lekcji nr 2” ma się odbyć w połowie września.

Informacje o całej akcji dotarły w sieci już do kilkunastu milionów osób. I to nie licząc odbiorców informacji programów telewizyjnych i radiowych. Sukcesem akcji jest największe edukacyjne konto na Instagramie (ponad 30 tys. obserwujących), co oznacza dotarcie do innej grupy niż typowi odbiorcy kampanii społecznych. Na Facebooki Wolną Szkołę polubiło dotąd 12 tysięcy osób, a na Twitterze obserwuje ją ponad 2 tysiące.

W akcję mocno włączył się także ZNP, który wchodzi w skład Sieci Organizacji Społecznych (S.O.S), które działają na rzecz szkoły dobrej i przyjaznej dla wszystkich uczniów i uczennic.

1 września przedstawiciele i przedstawicielki Związku zabrali ze sobą czerwone ekierki na inaugurację nowego roku szkolnego (w 82. rocznicę napaści wojsk hitlerowskich na Polskę) pod pomnik Tajnej Organizacji Nauczycielskiej na Powiślu w Warszawie.

„Pokaż innym, że chcesz wolnej szkoły. Ekierka w dłoń!” – apeluje ZNP na Facebooku.

„Nie chcesz, tak jak 57 proc. ankietowanych ( w sondażu dla „Rzeczpospolitej – przyp. red) szkoły, tworzonej na wzór poglądów i planów ministra Czarnka?: szeruj grafiki kampanii, wydrukuj ulotki, zrób przypinki, rozdawaj je. Projekt znajdziesz tu www.wolnaszkola.org. Włącz się w działania samorządu rodzicielskiego lub uczniowskiego, napisz list do posła/posłanki, aby w czasie pracy w parlamencie sprzeciwili się zmianom szkodliwym dla polskiej szkoły” – wzywa oficjalny profil ZNP na Facebooku i pokazuje członków i członkinie Związku pozujących z czerwonymi ekierkami.

Sam profil „Wolnej Szkoły” na Facebooku poinformował, że nie ma specjalnej nakładki (miał taką np. Ogólnopolski Strajk Kobiet), bo Facebook już nie pozwala tworzyć nowych nakładek.

„A wiadomo, że zdjęcie profilowe ma największy potencjał podawania dalej czerwonej ekierki, a wraz z nią sprzeciwu wobec #LexCzarnek i walki o #wolnaszkola. Dlatego proponujemy Wam wykonanie samodzielnie zdjęcia profilowego z dodanym logo kampanii. Można do tego wykorzystać jakiś prosty program graficzny, np. Paint, Canva, można to zrobić nawet w Power Point na slajdzie a slajd zapisać jako zdjęcie. Pliki graficzne z logotypami można pobrać ze strony www.wolnaszkola.org w zakładce „pliki do pobrania”. Powodzenia!” – czytamy.

Kilka dni temu poinformowano, że specjalną aplikację dla Wolnej Szkoły stworzył Przemysław Wiencko. „Można dzięki niej w prosty sposób wygenerować swoje zdjęcie profilowe z nakładką Wolna Szkoła” – radzi administrator Wolnej Szkoły na FB.

Przypomnijmy, że 31 sierpnia w Gdańsku przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych, związków zawodowych oraz stowarzyszeń nauczycielskich i oświatowych podpisali apel „Wolna szkoła! Nie partyjna!”

To element społecznej akcji na rzecz wolnej, demokratycznej szkoły odpowiadającej na wyzwania XXI wieku. Szkoły, którą obóz rządzący chce zawłaszczyć przy pomocy “lex Czarnek”. W akcję może się włączyć każdy, kto nie chce, by kuratorzy z PiS ręcznie sterowali szkołami

Bezpośrednim celem kampanii akcji Wolna Szkoła, jest mobilizacja społeczeństwa na rzecz powstrzymania zmian w oświacie szykowanych przez ministra edukacji Przemysława Czarnka – podporządkowania szkół bezpośrednio kuratorom, likwidacji autonomii szkół i odebrania rodzicom prawa do wychowywania dzieci zgodnie z własnym światopoglądem.

Szczegóły akcji można znaleźć na stronie: https://www.wolnaszkola.org/

(JK, GN)

For: Facebook, Twitter

Nie chcesz szkoły partyjnej? Włącz się do akcji Wolna Szkoła

“Wolna szkoła! Nie partyjna!” – apel o wstrzymanie prac nad “lex Czarnek”