FDDS wzywa do ochrony dzieci w kryzysie humanitarnym i proponuje wdrożenie zasad, które zwiększą ich bezpieczeństwo

Od początku wojny w Ukrainie do Polski przybyło ponad 2,3 mln osób, z czego aż 1,1 mln to dzieci. Tysiące z nich przebywają teraz w miejscach tymczasowego pobytu, gdzie są szczególnie narażone na przemoc, zaniedbanie i wykorzystanie seksualne. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała pakiet zasad, które zapewnią dzieciom lepszą ochronę przed krzywdzeniem. Ich wdrożenie FDDS proponuje organizacjom i instytucjom, które mają kontakt z dziećmi szukającymi schronienia przed wojną.

„Doświadczenia innych krajów pokazują, że kryzysy humanitarne związane z wojnami stwarzają dla dzieci szereg zagrożeń: od krzywdzenia ze strony bliskich dorosłych, którzy sami mierzą się z ogromnym stresem, po przemoc i wykorzystanie ze strony osób trzecich, które mogą wykorzystać trudne położenie dziecka” – czytamy w komunikacie FDDS.

Fundacja przyznaje, że brakuje precyzyjnych danych, jaki odsetek dzieci-uchodźców doznaje krzywdy ze strony bliskich dorosłych lub osób trzecich. Różne badania wskazują jednak, że jest on bardzo wysoki – nawet do 54 proc. dzieci z doświadczeniem uchodźczym może być pokrzywdzonych przemocą, w tym 20 proc. dzieci – wykorzystywaniem seksualnym. Szczególnie narażone na krzywdzenie są dzieci bez opieki rodziców.

Tysiące dzieci z doświadczeniem uchodźczym aktualnie przebywa w miejscach tymczasowego pobytu tj. pawilony, hale sportowe, ośrodki wczasowe czy remizy strażackie. Jak podkreśla FDDS ryzyko krzywdzenia dzieci w tego typu miejscach jest szczególnie wysokie, dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała zasady, które pomogą lepiej chronić dzieci.

Zasady zostały przygotowane z myślą o organizacjach oraz instytucjach, których personel i wolontariusze mają bezpośredni kontakt z dziećmi w kryzysie uchodźczym. Zasady ochrony dzieci przed krzywdzeniem w sytuacji kryzysu humanitarnego przedstawiają skuteczne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci, poprzez:

>>weryfikację personelu i wolontariuszy przed dopuszczeniem ich do kontaktu z dziećmi

>> określenie zasad bezpiecznego kontaktu z dziećmi;

>> opracowanie jasnej procedury interwencji w sytuacji podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone.

Zasady ochrony dzieci, choć są prostym rozwiązaniem, mogą mieć ogromną moc. „Uszczelniają” newralgiczne punkty w działaniach organizacji i instytucji, sprawiając, że dzieci są bardziej bezpieczne. Jasno określają, w jaki sposób sprawdzane są osoby pracujące z dziećmi, jakie zachowania wobec dzieci są akceptowane w danym miejscu i co robić, gdy dziecku dzieje się krzywda. Dziś jesteśmy w szczególnie trudnej sytuacji humanitarnej i właśnie dlatego zasady powinny obowiązywać wszędzie tam, gdzie przebywają dzieci z doświadczeniem uchodźczym, ponieważ to właśnie one płacą najwyższą cenę za wojnę i wywołany nią chaos – mówi Marta Skierkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zasady ochrony dzieci z doświadczeniem uchodźczym w miejscach tymczasowego pobytu dostępne są na stronie: standardy.fdds.pl

(GN)

 

„Przyjazna i dobrze zorganizowana szkoła dla nowych uczniów”. Ponad 50 organizacji społecznych napisało do Czarnka