Finlandia. 14 maja zostaną otwarte szkoły podstawowe, ale tylko na dwa tygodnie

Premier Finlandii Sanna Marin poinformowała, że zamknięte od 18 marca z powodu pandemii koronawirusa szkoły podstawowe zostaną ponownie otwarte 14 maja.

Finlandia z powodu pandemii koronawirusa ogłosiła wcześniej stan wyjątkowy, zakazała spotkań ponad 10 osób i zamknęła szkoły. Wyjątkiem były przedszkola oraz klasy 1-3 w szkołach podstawowych, aby zapewnić pracującym rodzicom dostęp do opieki nad najmłodszymi dziećmi. Zalecenie rządu było jednak takie, aby dzieci w miarę możliwości pozostawały w domach i uczyły się zdalnie.

Szefowa fińskiego rządu wyjaśniła, że placówki edukacyjne będą wznawiały działalność stopniowo, ale tylko przez dwa tygodnie, bowiem na początku czerwca w Finlandii rozpoczynają się wakacje.

Ministerstwo Edukacji i Kultury oraz Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej opracowały wytyczne i instrukcje dotyczące zasad powrotu do wczesnej edukacji i opieki nad dziećmi oraz do szkół podstawowych i gimnazjów. Najważniejsze zalecenie są takie , aby unikać niepotrzebnych kontaktów fizycznych i organizować lekcje w mniejszych grupach. Także nauczyciele będą prowadzić lekcje z tymi samymi grupami dzieci. Podkreślono też, że wytyczne dotyczące higieny muszą być ściśle przestrzegane.

Uczniowie szkół średnich, jak oświadczyła premier Marin, na razie nie wrócą do szkół i będą kontynuować naukę on-line. Uczniowie szkół średnich, jak oświadczyła premier Marin, na razie nie wrócą do szkół i będą kontynuować naukę on-line.

13 maja w Finlandii przestanie obowiązywać zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób. Do końca maja zamknięte będą restauracje, a do końca lipca nie będzie można organizować imprez publicznych powyżej 500 osób.

W Finlandii do tej pory potwierdzono 4906 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 206 osób.

(JK, GN)

Fot: Rząd Finlandii

Świat: Szkoły powoli wracają do tradycyjnych lekcji, ale z zachowaniem rygorów sanitarnych

Chcemy szkoły jak w Finlandii? Jolanta Okuniewska: Warto czerpać z dobrych pomysłów

PISA: Finlandia znajduje się w ścisłej edukacyjnej czołówce w Europie i na świecie