Fundacja Kosmos dla Dziewczynek to, jak podkreślają jej założycielki, pierwsza w Polsce organizacja zajmującą się „dziewczyńskością”. Celem fundacji jest tworzenie środowiska wolnego od stereotypów ograniczających dziewczynki i sprawienie, żeby miały odwagę być kim chcą.
Ze stereotypami fundacja walczy przez edukację – realizuje autorskie warsztaty i programy edukacyjne, z których skorzystało już ponad 150 tys. dzieci.
Dziewczynki, dorastając, spotykają się z wieloma problemami. Bariery, na które chce zwrócić uwagę fundacja, to m.in.: presja wyglądu, brak wiary w siebie, nierówności edukacyjne.
„Chcemy świata bez podziałów” – mówiły dziewczynki na pierwszej „Debacie Dziewczyńskiej” zorganizowanej przez Fundację Kosmos dla Dziewczynek w ubiegłym roku. Z relacji uczestniczek wynika, że świat szkolny wciąż podzielony jest na dwa obozy – chłopięcy i dziewczęcy.
„Wiemy, że w procesie dorastania dziewczynki mierzą się z ograniczającymi stereotypami, dlatego pokazujemy im wszechświat możliwości. Zależy nam na tym, by dorastały w zgodzie ze sobą i swoimi mocnymi stronami. Angażujemy cały świat, aby to było możliwe!” – deklaruje fundacja i przekuwa te słowa w czyny.
Fundacja Kosmos dla Dziewczynek powstała w marcu 2017 r. Jej założycielki to: Joanna Czeczott, Jagoda Gandziarowska-Ziołecka, Kaja Makacewicz, Mirella Panek-Owsiańska, Ewa Pietruszczak, Barbara Piotrowska, Sylwia Szwed, Eliza Trzęślewicz i Krystyna Wilk-Koncewicz. Zaczęło się od artykułu Barbary Pietruszczak na temat „Kazoo”, amerykańskiego czasopisma dla dziewczynek, które założyła mama mająca dość stereotypów, z którymi mierzyła się jej córka już w przedszkolu! Początkowy żal, że w Polsce nie istnieje podobny magazyn, panie przemieniły w czyn i założyły swoje pismo.
W wyniku licznych dyskusji, burzy mózgów i wymieniania się marzeniami powstała koncepcja pisma „Kosmos dla Dziewczynek” i fundacja o tej samej nazwie.
Fundacja nie tylko wydaje mądre, dobre i odważne pismo dla wszystkich dziewczynek i nie tylko dla nich, ale prowadzi także portal wiedzy o tym, jak budować dobre relacje i wzmacniać dzieci pod nazwą „Kosmos dla Dorosłych”.
W tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało dotacji dofinansowującej druk magazynu. Autorki wzięły więc sprawy w swoje ręce i zorganizowały internetową zbiórkę. „Zostań naszą Ministrą Kosmosu, Ministrem Kosmosu! Wejdź na nasz profil na Patronite.pl i pomóż nam zachować w druku pismo unikatowe w skali Europy!” – apelowała organizacja.
Sympatycy pisma i osoby mocno wierzące w to, że trzeba wspierać dziewczynki, żeby mogły sięgać gwiazd, nie zawiedli. I na szczęście magazyn ma się dobrze, a jego czytelniczki mogą nadal czerpać moc z jego artykułów. W sieci przybyło za to ministrów i ministr Kosmosu.
***
Inicjatywa Edukacyjna Roku – to honorowy tytuł przyznawany przez Kapitułę Konkursu Nauczyciel Roku. Dotychczas wyróżniliśmy m.in.: Amnesty International, Order Uśmiechu, Mistrzów Kodowania, program WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować, a w 2022 r. Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.
Fot. Kosmos dla dziewczynek/Facebook
Gala finałowa Konkursów Nauczyciel Roku 2023 i Nauczyciel Jutr@ już 10 października!
Irena Koźmińska: Dobra literatura jest znakomitą pomocą w kształtowaniu serc i umysłów dzieci