Godzina policyjna dla uczniów zostanie zniesiona!

W okresie ferii uczniowie jednak będą mogli wyjść z domu przed zmierzchem. Rząd od jutra zniesie godzinę policyjną dla dzieci i młodzieży, choć tuż przed świętami postanowił ją wydłużyć

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o decyzji rządu dotyczącej „złagodzenia obostrzeń”. Chodzi o godzinę policyjną dla uczniów do 16. roku życia.

– Chcemy dopuścić możliwość przebywania na wolnym powietrzu w godzinach 8-16 – ogłosił minister zdrowia. – Mieliśmy wiele wniosków dotyczących ferii, które nie możemy spędzać, jak w poprzednich latach, w górach, na śniegu. Dlatego postanowiliśmy dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza, żeby dzieci mogły samodzielnie przebywać w godzinach 8-16 same na wolnym powietrzu – podkreślił Niedzielski.

– Dziś zostanie wydane rozporządzenie i te reguły będą obowiązywały od jutra – dodał.

Przypomnijmy – zgodnie z opublikowanym 22 grudnia ub.r. nowym rozporządzeniem “w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”, od 27 grudnia do 17 stycznia br. wprowadzono nowe obostrzenia sanitarne. Jednocześnie wydłużone ograniczenia nałożone na obywateli już wcześniej. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 28 grudnia 2020 r.

Według rządu, młodzież wraz z rodzinami miała spędzić ferie w domu. Dosłownie – do 17 stycznia 2021 r. wydłużono godzinę policyjną dla osób do ukończenia 16. roku życia. Godzina policyjna obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

Od dziś obowiązują nowe obostrzenia

Młodzi ludzie mogą się w tym czasie poruszać wyłącznie pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów. Zakaz ten nie dotyczy uczniów, którzy chcą dotrzeć “do szkoły lub placówki oświatowej, lub miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, a w przypadku małoletnich realizujących praktyczną naukę zawodu – także do miejsca realizacji tej nauki”, jak również uczestników obozów szkoleniowych w szkołach mistrzostwa sportowego oraz półkolonii.

Zakaz wywołał protesty wśród nauczycieli, rodziców i uczniów. “Zakaz wychodzenia z domu stoi w zdecydowanej sprzeczności z potrzebami psychofizycznymi dzieci i młodzieży” – podkreślili w petycji do premiera eksperci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Eksperci z FDDS zbierają podpisy pod petycją. “Żądamy ferii na świeżym powietrzu dla naszych dzieci!”

(PS, GN)