Gorzów: W sierpniu nauczyciele dostaną wyższe pensje

Od 244 do 334 zł więcej otrzymają w sierpniu gorzowscy nauczyciele. Podwyżkę wynagrodzeń jednogłośnie przegłosowali miejscy radni. Uchwała będzie obowiązywać jedynie przez miesiąc, od września bowiem nauczyciele w całym kraju otrzymać mają podwyżki rządowe.

O podwyżkę zabiegał od czerwca gorzowski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego. Z powodu strajku trwającego prawie cały kwiecień pedagodzy nie otrzymali pełnego wynagrodzenia.

Z wnioskiem o podwyżkę wystąpił klub radnych Koalicja Obywatelska. Na 25 głosujących obecnych było 18. Wszyscy radni, którzy dotarli na specjalną sesję nie mieli wątpliwości, że podwyżka nauczycielom się należy.

Dodatkowe pieniądze mają być wypłacone pedagogom razem z sierpniową pensją. Nauczyciel stażysta zarobi o 244 zł więcej. W przypadku nauczyciela kontraktowego podwyżka wyniesie 251 zł, mianowany dostanie dodatkowo 285 zł, a dyplomowany 334 zł.

ZNP apelował do samorządów o przyznawanie nauczycielom rekompensat za strajk. Pisaliśmy o tym tutaj:

Samorządy mogą podnieść wynagrodzenia 3 miesiące wcześniej. Tak rozwiążą problem rekompensat

Tylko niektóre wyszły jednak naprzeciw tym apelom i podniosły nauczycielom pensje już w czerwcu, inne przegłosowały uchwały sprawie rekompensat zakładające np. podniesienie dodatków motywacyjnych, albo wypłaty nagród.

Nawet Biuro Analiz Sejmowych w specjalnej opinii podkreśliło niedawno, że „samorządy mogą bez łamania dyscypliny finansów publicznych zapłacić nauczycielom za czas strajku, jeżeli podpisały stosowne porozumienie ze związkami”. Pisaliśmy o tym tutaj:

Samorządy mogą płacić nauczycielom za strajk. Opinia prawna Biura Analiz Sejmowych

(JK, GN)