Grecja wprowadza obowiązek szczepień dla seniorów

Grecja jest pierwszym krajem w UE, który wprowadził obowiązek szczepień dla dużej części swoich obywateli. Wszyscy seniorzy mają półtora miesiąca na wybór terminu szczepienia. Jeśli tego nie zrobią, czeka ich wysoka kara finansowa

Grecki rząd podjął dziś radykalne decyzje w sprawie walki z koronawirusem. Jeżeli wszystkie niezaszczepione osoby w wieku powyżej 60. lat do 16 stycznia 2022 r. nie zarezerwują terminu na pierwszą dawkę, to co miesiąc będą płaciły karę administracyjną w wysokości 100 euro.

– Skupiamy nasze wysiłki na ochronie współobywateli i dlatego ich szczepienia będą odtąd obowiązkowe – ogłosił premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Wcześniej Grecja wprowadziła obostrzenia dla niezaszczepionych – zakaz przebywania m.in. w restauracjach, kinach, teatrach, muzeach, siłowniach, nawet jeśli mają negaytwny wynik testu na koronawirusa.

Grecja od kilku dni notuje rekordowe wskaźniki zakażeń od początku pandemii. 29 listopada stwierdzono w tym kraju prawie 6,7 tys. nowych zakażeń i 108 przypadków zgonów na COVID-19. Jednocześnie dwiema dawkami zaszczepionych jest zaledwie 61 proc. obywateli.

Niedawno Austria zapowiedziała wprowadzenie obowiązku szczepień dla wszystkich obywateli od 1 lutego 2022 r. Z obowiązku zwolnione zostaną tylko osoby, które nie mogą się zaszczepić z powodów medycznych. Wszystkim pozostałym mają grozić kary administracyjne i grzywny – włącznie z karą pozbawienia wolności w razie, gdyby nie zostały one zapłacone – za unikanie szczepień na koronawirusa.

Austria wprowadza obowiązek szczepień i lockdown dla wszystkich

Nad takim rozwiązaniem pracują też inne kraje europejskie, jak m.in. Niemcy.

Niemcy też wprowadzą obowiązkowe szczepienia?

Obowiązek szczepień dla niektórych grup? Minister zdrowia jest za

(PS, GN)