Inflacja nadal uderza w nasze portfele

Choć inflacja w ostatnich miesiącach spada, to nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Według wstępnych danych GUS, ceny towarów i usług poszły w lipcu w górę o 10,8 proc. w porównaniu z lipcem 2022 r. Ceny produktów, w które zaopatruje się każda polska rodzina, nadal drożeją w zastraszającym tempie.

Inflacja osiągnęła rekord w lutym br., gdy wyniosła 18,4 proc., potem zaczęła systematycznie spadać. W maju było to 13 proc., w czerwcu – 11,5 proc., a w lipcu – 10,8 proc.

Na obniżkę tempa inflacji wpływ mają głównie spadające ceny paliwa – to 15,5 proc. obniżki w porównaniu z lipcem 2022 r.

Żywność i napoje alkoholowe nadal bowiem drożeją w zastraszającym tempie – w lipcu było to 15,6 proc. (rok do roku). Nośniki energii poszły natomiast w górę aż o 16,7 proc.

RDS o rządowych propozycjach na rok 2024. Pensje nauczycieli mają wzrosnąć o 6,6 proc. „To oznacza dalszą pauperyzację zawodu”

W listopadzie 2021 roku ZNP złożył w Sejmie inicjatywę obywatelską, pod którą podpisało się ponad 250 tys. osób i która polega na powiązaniu wynagrodzenia nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju.

W marcu br. ZNP – wspólnie z klubami opozycyjnymi – przedstawił natomiast propozycję wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 20 proc.

Oba projekty ustaw trafiły do sejmowej zamrażarki.

Szybka ścieżka tylko dla niektórych. ZNP przypomina listę swoich projektów, które zaległy w sejmowej „zamrażarce”

Źródło danych GUS.

(PS, GN)