Inflacja w grudniu 2022 nieco wyhamowała. GUS opublikował najnowsze dane

Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w grudniu o 16,6 proc. rok do roku, po zwyżce o 17,5 proc. w listopadzie – oszacował wstępnie GUS.

16,6 proc. to odczyt niższy od prognoz ekonomistów. To także rezultat nieco niższy od tych odnotowanych we wrześniu, w październiku i listopadzie 2022 r. (kolejno 17,2, 17,9 i 17,5 proc.).

Z danych GUS wynika, że w grudniu w ujęciu rok do roku najmocniej podrożały nośniki energii – o 31,2 proc. (ale ich ceny spadły o 3,3 proc. w porównaniu z listopadem br.). Ceny paliw poszły w górę o 13,5 proc. rok do roku (spadek o 1,6 proc. miesiąc do miesiąca), zaś żywność i napoje bezalkoholowe przez rok podrożały o 21,5 proc. (przez miesiąc o 1,4 proc.).

13 stycznia GUS poda bardziej szczegółowe dane za grudzień. To, że inflacja w grudniu okazała się niższa niż w poprzednich miesiącach nie oznacza, że jest w trwałym trendzie spadkowym. Ekonomiści spodziewają się, że inflacja wzrośnie jeszcze w styczniu i lutym – choć raczej nie przebije 20 proc.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania!

Co będzie największym wyzwaniem dla oświaty w 2023 roku?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Według prognoz NBP  inflacja spadnie w tym roku do 13,1 proc. a dopiero w 2024 r. osiągnie poziomy jednocyfrowe i wyniesie – 5,9 proc.

(GN)

“Inflacja” zwycięzcą w głosowaniu internetowym na Słowo Roku 2022. W głosowaniu językoznawców zwyciężył wyraz „wojna”

Pieniądze z budżetu zamiast na nauczycielskie pensje trafiły do innych “dysponentów”. Czarnek odpowiedział na postulat dodatku inflacyjnego

Inflacja w listopadzie nadal zjada nauczycielskie wynagrodzenia