Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem ósmoklasisty? CKE promuje poradnik

„Droga Uczennico! Drogi Uczniu! Pamiętaj, że na poziom Twojego stresu na dzień przed egzaminem mają wpływ wszystkie wcześniej podjęte przez Ciebie działania, Twoje przygotowanie, codzienne nawyki oraz Twój sposób myślenia. To Ty masz ogromny wpływ na to, jak się dziś czujesz!” – czytamy m.in. we wstępie poradnika „Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym. Zalecenia dla ósmoklasistów”, który promuje na swojej stronie internetowej Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Autorką poradnika jest  dr Marta Majorczyk, psycholog i pedagog z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej USWPS w Poznaniu, nauczyciel akademicki z Collegium Humanum.

W poradniku znajdują się rady dla uczniów i uczennic, co robić by zminimalizować stres dzień przed egzaminem, w dniu egzaminu, w drodze na egzamin, przed samym egzaminem, a także już po nim.

„Droga Ósmoklasistko! Drogi Ósmoklasisto! Potraktuj egzamin jako nowe doświadczenie, których będzie jeszcze wiele przed Tobą. To nowe dla Ciebie przeżycie pozwala Ci ocenić Twoje mocne i słabe strony dotyczące wiedzy szkolnej. Wyniki egzaminacyjne nie przekreślają Cię jako osoby. Wciąż jesteś wartościową osobą. Wyjątkowe jest to, co jest w Tobie, a nie wynik egzaminacyjny” – radzi m.in. autorka.

Poradnik dostępny jest tutaj.

(GN)

Zapraszamy do głosowania w naszej ankiecie:

Czy uczniowie - uchodźcy wojenni z Ukrainy powinni zostać zwolnieni z obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

CKE: Informacje o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym dla zdających – obywateli Ukrainy

CKE udostępniła na swojej stronie „szkolne rozmówki ukraińsko-polskie” – materiał pomocniczy dla nauczycieli