Jak wypadło w wyborach kierownictwo MEiN? Czarnek z rekordowym wynikiem, Rzymkowski poza Sejmem

Wyborcza „jedynka” na liście PiS w wyborach do Sejmu w okręgu nr 6 (Lublin) i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zdobył ponad 121 tys. głosów – najwięcej ze wszystkich kandydatów w tym okręgu. Do Sejmu nie dostał się za to wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski (startował w okręgu sieradzkim). Jak wypadli inni przedstawiciele kierownictwa MEiN?

Wybory do Sejmu w okręgu nr 6 (tzw. lubelskim) wygrało PiS zdobywając 294 847 głosów (45,48 proc.).

Jak pokazują wyniki PKW Czarnek cieszy się dużym poparciem w swoim regionie. Zdobył 121 686 głosów, z czego najwięcej w Lublinie – 33 479 i powiecie lubelskim – 21 065. Cztery lata temu ówczesny wojewoda – kandydując z drugiego miejsca na liście PiS – uzyskał 87 343 głosy.

Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w MEiN zdobył 22 147 głosów w Białymstoku, co dało mu trzeci wynik wśród kandydatów PiS i mandat posła.

Marzena Machałek, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego zdobyła 18 363 w Okręgu Wyborczym numer 1 (Legnica) co dało jej drugi wynik na liście PiS i mandat posłanki.

Tomasz Rzymkowski, sekretarz Stanu, pełnomocnik rządu do spraw rozwoju i umiędzynarodowienia edukacji i nauki nie znajdzie się w Sejmie. Poseł nie zdobył mandatu z okręgu nr. 11, mimo uzyskania ponad 16 tysięcy głosów.

Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki uzyskał 98 347 głosów  (46,42 proc) i został senatorem w okręgu 34, obejmujący powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki (Małopolskie).

Wojciech Murdzek, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych obecnie poseł PiS i wiceminister edukacji i poseł z Wałbrzycha, nie znalazł się wśród kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu.

Wyniki poszczególnych kandydatów i kandydatek w wyborach parlamentarnych są dostępne tutaj

(GN)

TAK! To już pewne! Demokratyczna opozycja pokonała PiS w wyborach. Dane PKW z 100 proc. obwodów głosowania (wiadomość aktualizowana)

Komentarze po wypowiedzi wiceministra Rzymkowskiego. „Pluje w twarz nauczycielom”

Rosną oszczędności Czarnka. W 2022 roku zarobił około 270 tys. złotych