Jest porozumienie w Solarisie. Pracownicy dostaną podwyżki, koniec strajku!

„Na minutę przed północą zakończył się strajk w Solarisie. Załoga wywalczyła 500 zł podwyżki brutto dla każdego pracownika. W szóstym tygodniu strajku pracodawca uległ żądaniom pracowników i zgodził się ostatecznie na duży wzrost funduszu płac. Podwyżki zostaną uruchomione w dwóch transzach, najpierw ze skutkiem od 1 marca 2022 r. nastąpi wyrównanie do kwoty 400 zł brutto, a od 1 lipca 2022 r. do pełnej kwoty 500 zł. Wynagrodzenie za czas strajku pokryjemy ze zbiórki i środków związkowych” – poinformował Grzegorz Ilnicki, pełnomocnik Zarządu Krajowego OPZZ Konfederacja Pracy.

Strajkujący pracownicy zakładów firmy Solaris Bus & Coach porozumieli się z pracodawcą ws. podwyżek dla załogi. Tym samym zakończono trwający od końca stycznia strajk w przedsiębiorstwie – potwierdzili w czwartek rzecznik prasowy spółki i związkowcy.

Strajk w zakładach wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji publicznej rozpoczął się 24 stycznia; jego organizatorami były Solidarność i OPZZ „Konfederacja Pracy.

– Negocjowaliśmy do samej północy, dopilnowaliśmy każdego przecinka w tekście porozumienia, każdego paragrafu i mamy to! W 2022 roku wynagrodzenie każdego pracownika Solaris wzrośnie nie mniej niż 500 zł brutto. Teraz o 400 zł, a już za 4 miesiące do pełnych 500 zł. Dzisiejsze rozmowy zakończyły erę symbolicznych podwyżek w firmie. Wzrost jest konkretny, wyraźny i trwały. No i dla każdego. Względem wdrożonych podwyżek mamy blisko podwojenie puli wzrostu dla najsłabiej zarabiających. Wyjściowa propozycja pracodawcy dawała podwyżkę nie mniejszą niż 150 zł, dzisiaj mamy porozumienie na 500 zł. Dziękujemy za ludzką solidarność, za determinację. Za to, że przez sześć tygodni byliśmy prawdziwą jednością, że wspieraliśmy się i że razem wygraliśmy! Idziemy spać, bo ten maraton był morderczym wysiłkiem. Od jutra będziemy odpowiadać na setki pytań, a wiemy, że będziecie je mieli. Dziękujemy wszystkim naszym sympatykom i sojusznikom, razem daliśmy radę – czytamy w komunikacie OPZZ Konfederacja Pracy w Solaris Bus & Coach.

(JK, GN)

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego popiera protestujące i protestujących w fabryce Solaris