Jest projekt rozporządzenia dopuszczający szczepienia 5-latków. Mają ruszyć 16 grudnia

Możliwość szczepienia przeciwko COVID-19 osób, które ukończyły 5 lat preparatem Comirnaty w dawce 10µg – zakłada opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19. Projekt opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji z adnotacją, że został skierowany do Komisji Prawniczej.

Resort zdrowia informuje, że celem projektowanej zmiany jest modyfikacja kryterium wieku osób uprawnionych do szczepień przeciwko COVID-19. „Obecnie szczepieniami mogły być objęte osoby, które ukończyły 12. rok życia, po zmianie będą to osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 5. rok życia” – wskazano w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Zaznaczono, że na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych Minister Zdrowia zdecydował, że szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat mogą być realizowane w Narodowym Programie Szczepień, preparatem Comirnaty w dawce 10µg (podmiot odpowiedzialny BioNTech Manufacturing GmbH, reprezentowany w Polsce przez Pfizer Polska Sp. z o.o.), który został dopuszczony przez Komisję Europejską do obrotu w procedurze warunkowej po ocenie w Europejskiej Agencji Leków, ze wskazaniami ochrony przed objawami COVID-19 wywołanymi przez wirusa SARS-CoV-2 u dzieci w wieku 5-11 lat.

Jak zapowiadał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia 13 grudnia dotrą do Polski szczepionki dla dzieci od 5 do 11 lat. – Od 16 grudnia planujemy wdrożyć szczepienia dla tej grupy wiekowej – zapowiedział.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Projekt znajduje się tutaj.

(JK, PAP)

Ministrowie Czarnek i Niedzielski napisali list do społeczności szkolnej w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

EMA dopuściła szczepionkę na koronawirusa dla dzieci w wieku 5-11 lat