Już 2 miliony uchodźców w Polsce. 75 tys. ukraińskich dzieci uczy się w polskich szkołach

W piątek o godz. 9:00 liczba osób, które uciekły do Polski przed wojną w Ukrainie, przekroczyła dwa miliony – podały MSWiA i Straż Graniczna. Minister Czarnek przekazał również na antenie Polsat News, że już 75 tys. ukraińskich dzieci uczy się w polskich szkołach 10 proc. w oddziałach przygotowawczych, a 90 proc. w klasach polskich.

– Szanowni państwo samorządowcy, twórzmy oddziały przygotowawcze. Jedyny warunek to kwestia sześciu godzin języka polskiego. Naprawdę te dzieci lepiej czują się w swoim środowisku. W klasie polskiej przeżywają dodatkowy stres – apelował Czarnek w Polsat News. Ocenił, że „niepotrzebne jest też przeładowywanie klas polskich i poszerzanie ich do 40 osób, co się dzieje w niektórych miastach”.

Zapowiedział również wydanie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych innych obiektów niż szkolnych, których dyrektorzy mogliby używać do tworzenia oddziałów przygotowawczych. Pytany o finanse odpowiedział: – Płacimy o 40 proc. więcej subwencji oświatowej rozliczanej w trybie miesięcznym. Pierwsze środki trafią na konta samorządów już w połowie kwietnia.

Tymczasem liczba nowych uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w warszawskich szkołach i przedszkolach, wzrosła do 6284 (średnio od 800 do 1000 dziennie) – 1458 przedszkolaków, 4322 uczniów szkół podstawowych i 501 w ponadpodstawowych.

– W poniedziałek w Warszawie przekroczymy liczbę  10 tysięcy dzieci uchodźców z Ukrainy zapisanych do szkół i przedszkoli. To bardzo duża liczba. Mamy tylko dane o uczniach, którzy zapisali się od szkół, ale nie wiemy, ile uchodźców w wieku szkolnym mamy na terenie Warszawy i w jakich grupach wiekowych – powiedziała w TVN24 wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska

– System edukacji w Polsce nie wytrzyma tak dużej liczby (nowych) uczniów w tak krótkim czasie. Apelujemy do ministra Przemysława Czarnka, aby klasy przygotowawcze były klasami zerowymi, powitalnymi, aby młodzież uczyła się języka. Nie wpychajmy na siłę młodzieży uchodźczej do polskiego systemu edukacji – dodała.

(JK, GN)

Źródło: Interia.pl, TVN24.pl

Czarnek: W polskich szkołach ukraińscy nauczyciele tylko na stanowiskach pomocy nauczyciela

Urszula Woźniak: W Warszawie do pracy z dziećmi z Ukrainy potrzeba 200-300 nauczycieli. Na razie jest chaos