Zjednoczonej Prawicy zależy na tym, by projekt zmian w prawie oświatowym tzw. lex Czarnek 2.0 przeszedł przez Sejm w błyskawicznym tempie. Nowelizacja została zgłoszona w ostatni czwartek jako projekt poselski, czyli bez konsultacji, a już we wtorek 25 bm. podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży zaplanowano jego pierwsze czytanie. „Rozumiem, że Sejm przyjmie Ustawę między 25, a 27 X. Proponuję odbyć wszystkie 3 czytania jednego dnia jaki sens stwarzać pozory, lepiej iść na „rympał” – skomentował na Twitterze Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.
Posiedzenie sejmowej komisji edukacji zaplanowano we wtorek na godzinę 18. Godzinę wcześniej Wolna Szkoła zapowiada demonstrację przed Sejmem. „PRZYJDŹ na manifestację pod Sejm RP we wtorek 25.10 2022 o godz. 17:00, w czasie gdy w Sejmie będzie pierwsze czytanie projektu. Niech nas usłyszą!” – wzywa Wolna Szkoła.
20X-złożenie projeku poselskiegoLex Czarnek2
21X-nadanie numer druku przez p.Marszałek
25X- I-wsze czytanie Ustawy
Rozumiem Sejm przyjmie Ustawę między 25a27X.
Proponuję odbyć wszystkie 3 czytania jednego dnia jaki sens stwarzać pozory,lepiej iść na "rympał"— Krzysztof (@Krzyszt38602717) October 21, 2022
„Ustawa Lex Czarnek 2.0 wprowadza do edukacji kontrolę, uderza w autonomię szkół i nauczycieli, a także w istocie odbiera decyzyjność rodzicom – podkreśla organizacja.
I przypomina, że przyjęcie przez Sejm lex Czarnek to:
>> Cenzura i blokada organizacji społecznych współpracujących ze szkołami. O tym, jakie organizacje będą mogły współpracować ze szkołą, będzie decydować kurator, nie rodzic.
>> Pozorne zwiększenie roli rad rodziców – w rzeczywistości wydłużenie procedur, na końcu których i tak kurator będzie mógł wyrzucić do kosza decyzję rodziców
>> Całkowite wykluczenie nauczycieli z procesu decydowania o zajęciach prowadzonych przez organizacje społeczne – w ustawie nie ma miejsca na inicjowanie działań przez nauczycieli, którzy najlepiej mogą rozpoznać potrzeby edukacyjne powierzonych ich opiece uczniów.
>> Radykalne obniżenie jakości edukacji w szkołach publicznych poprzez ograniczenie oferty edukacyjnej realizowanej przez organizacje społeczne.
>> Zamach na edukację domową – zapisy, które uniemożliwią wielu tysiącom dzieci kontynuowanie nauki w dotychczasowej formie poza edukacja publiczną – wymuszona rejonizacja, 21-dniowe okienko czasowe na przechodzenie na edukację domową, zakaz egzaminów online, egzaminy pod kontrolą kuratorium.
„Zapisy ustawy podszyte są obsesją wszechobecnej kontroli i brakiem zaufania do rodziców, nauczycieli, organizacji społecznych, samorządów, dyrektorów szkół i uczniów – alarmuje Wolna Szkoła.
Nie mają wstydu, już we wtorek pierwsze czytanie #LexCzarnek. Robią to z zaskoczenia, bo boją się reakcji rodziców i nauczycieli. pic.twitter.com/A0Oyb8nPSp
— KrystynaSzumilas🇵🇱 (@kr_szumilas) October 21, 2022
Przypomnijmy, że poselski projekt ustawy w przeciwieństwie do rządowego nie ma obowiązku prowadzenia konsultacji społecznych. Dlatego w Sejmie opozycja wraz ze środowiskami oświatowymi organizują wysłuchanie społeczne ustawy Lex Czarnek 2.0. Wysłuchanie rozpocznie się w środę 26 października o g. 8.00 w Sejmie.
(JK, GN)
„Czeka nas walka o autonomię szkoły”. Środowisko oświatowe zaniepokojone powrotem “lex Czarnek”