Już ponad 3000 szkół korzysta z mLegitymacji

Do projektu przystąpiło już w sumie 3 tysiące szkół, a kolejne się zgłaszają – informuje resort cyfryzacji. mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych czy autobusowych i jest podstawą do zniżek.

By szkoła mogła dołączyć do projektu jej dyrektor lub inna wyznaczona przez niego osoba, musi wypełnić FORMULARZ (https://ose.gov.pl/lista-szkol) na stronie ose.gov.pl. Kolejny to przekazanie danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do dedykowanego portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji.

– Co ważne, bo o to też pytają przedstawiciele szkół: przystąpienie do naszego projektu jest w pełni bezpłatne. Szkoła nie musi zaopatrywać się w dodatkowy sprzęt komputerowy, czy oprogramowanie – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Podstawą do obsługiwania mLegitymacji jest obecnie smartfon z systemem Android. Ministerstwo zapewnia jednak, że na początku przyszłego roku zostanie też przygotowana wersja dla użytkowników telefonów z systemem iOS. Ten e-dokument jest częścią aplikacji mObywatel. – To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwia życie uczniom, ale podoba się też rodzicom – zapewnia resort.

W każdej mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowym jego odpowiedniku: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły.

Posiada też takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

Od tego roku akademickiego z mLegitymacji mogą korzystać także studenci.

Więcej o projekcie można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

Fot:gov.pl

Legitymacja szkolna w telefonie? Coraz więcej uczniów i szkół korzysta z tego rozwiązania