Kadry: Anna Budzanowska złożyła dymisję z funkcji podsekretarza stanu w MEiN. W tle konflikt o wykaz czasopism naukowych

Kolejna zmiana w kierownictwie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wiceminister Anna Budzanowska złożyła dymisję z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Budzanowska będzie pełnić swoją funkcję do 14 lutego, czyli końca tego tygodnia. O co poszło?

Pierwszy informację o rezygnacji Budzanowskiej podał na Twitterze członek Komisji Ewaluacji Nauki, dr hab. Emanuel Kulczycki. „Wiceminister Anna Budzanowska właśnie poinformowała Komisję Ewaluacji Nauki, że złożyła dymisję i od 15 lutego br. nie będzie pracować w Ministerstwie Edukacji i Nauki, wskazując, że uczelnie mogą zakwestionować legalność ewaluacji opartej na właśnie opublikowanym wykazie” – napisał. Mowa o opublikowanym w środę przez resort edukacji projekcie nowego, rozszerzonego wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

Według Anny Ostrowskiej, rzeczniczki MEiN data odejścia Budzanowskiej była uzgodniona już kilka tygodni temu. „Łączenie tego faktu z kwestią wykazu czasopism jest nieuprawione” – twierdzi Ostrowska.

Anna Budzanowska  pełniła funkcję podsekretarza stanu początkowo – od grudnia 2019 r. – w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa i Wyższego, a potem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Przewodniczyła pracom zespołu ds. wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Wcześniej była dyrektorem generalnym w MNiSW.

Współtworzyła Narodowy Kongresu Nauki oraz cykl konferencji „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Odpowiadała za projekty strategiczne w ministerstwie oraz przewodniczyła pracom zespołu do spraw wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Była członkiem Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta z ramienia MNiSW.

Przypomnijmy, że 9 lutego, ogłoszono nowy, rozszerzony wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. To jeden z elementów systemu oceny działalności naukowej badaczy. W związku z tą publikacją oświadczenie wydała Komisja Ewaluacji Nauki. Można je przeczytać poniżej.

Oświadczenie Komisji Ewaluacji Nauki

(JK, GN)

Fot: gov.pl

Kadry. Doradzał Czarnkowi, od początku roku jest ważnym dyrektorem w MEiN

Kadry. Zmiany w resorcie Czarnka. Wiceministrowie Maciej Kopeć i Grzegorz Wrochna odwołani