Kadry. Dyrektor IBE rezygnuje. Powodem powołanie na jego zastępcę bliskiego współpracownika Czarnka

Dr hab. Łukasz Arendt zrezygnował z funkcji dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych. Powodem jest powołanie na stanowisko jego zastępcy bliskiego współpracownika Przemysława Czarnka. – Nikogo na siłę trzymać nie będziemy – powiedział minister edukacji w rozmowie z Onetem.

Dr hab. Łukasz Arendt zrezygnował z funkcji dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych. Swoich współpracowników poinformował o tym za pośrednictwem maila. „Przyczyną wypowiedzenia jest powołanie w dniu 13 maja br. Zastępcy Dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych bez jakichkolwiek uprzednich konsultacji i uzgodnień ze mną. Przykładów braku konsultacji w ostatnich miesiącach było więcej, przez co traciłem poczucie realnego kierowania Instytutem” – napisał, jak cytuje Onet, Arendt.

Zastępca dyrektora, o którym jest mowa w mailu, to dr Jakub Koper, jeden z najbliższych współpracowników Przemysława Czarnka. W przeszłości pracował on w urzędzie wojewódzkim (obecny szef resortu edukacji i nauki był wówczas wojewodą lubelskim ) oraz startował z listy PiS do Rady Miasta Lublin. Potem został pełnomocnikiem ministra edukacji ds. studenckich oraz doradcą w gabinecie politycznym.

– Wszystkie procedury zostały zachowane. Jeżeli pan dyrektor Arendt z czymś się nie zgadzał, to złożył rezygnację. Uszanowaliśmy jego wolę. Nikogo na siłę trzymać nie będziemy – stwierdził i dodał, że „nie sądzi”, aby nowym dyrektorem został Koper. Arendt odchodzi z Instytutu Badań Edukacyjnych z końcem lipca – skomentował Czarnek.

Przypomnijmy, że od 1 czerwca br. wicedyrektorem Ośrodka Rozwoju Edukacji jest Tomasz Pitucha, radny PiS i doradca Przemysława Czarnka w MEiN. ORE to publiczna instytucja, która zajmuje się doskonaleniem nauczycieli w całym kraju. Szef MEiN Przemysław Czarnek wręczył też niedawno powołanie na przewodniczącego Polskiej Komisji Akredytacyjnej prof. Stanisławowi Wrzoskowi. PKA to instytucja działająca na rzecz doskonalenia jakości kształcenia.

Źródło: Onet

Fot: IBE/Facebook

Kadry. Prof. Stanisław Wrzosek nowym przewodniczącym Polskiej Komisji Akredytacyjnej

MEN: Tomasz Madej nowym dyrektorem Ośrodka Rozwoju Edukacji