„Kartka do Czarnka”. W Dniu Edukacji Narodowej pikiety pod kuratoriami oświaty

„Panie Ministrze, dlaczego mówi Pan, że jest tak dobrze, skoro jest tak źle!?” – pyta Wolna Szkoła i zaprasza na pikiety pod siedzibami kuratoriów w całej Polsce. Protesty odbędą się w Dniu Edukacji Narodowej 14 października. Przypomnijmy, że dzień później 15 października br. ogólnopolską pikietę protestacyjną oraz protesty przed siedzibami władz wojewódzkich lub kuratoriów oświaty w całym kraju organizuje ZNP.

Partnerami akcji #KartkaDoCzarnka są: Wolna Szkoła, KOD i Akcja Demokracja. „W DNIU EDUKACJI NARODOWEJ spotkajmy się pod kuratoriami oświaty w całej Polsce – 14.10, 9:00. Dość bezczynności ministra Czarnka!! Czas się wziąć do roboty, Panie Ministrze!! OBYWATELKI I OBYWATELE PROTESTUJĄ pod hasłem #KartkaDoCzarnka – wzywają organizatorzy akcji.

„Jaka jest szkoła w październiku 2022? Rodzice, uczniowie i nauczyciele widzą ją zupełnie inaczej, niż minister Czarnek. Panie Ministrze, dlaczego mówi Pan, że jest tak dobrze, skoro jest tak źle!? Dlaczego w szkołach dzieci mają tak często zastępstwa lub są zwalniane z lekcji?  Dlaczego w wielu szkołach wciąż nie ma nauczycieli do niektórych przedmiotów, choć minął już ponad miesiąc nauki? Dlaczego, gdy od dawna słyszy się o kryzysie kadrowym, a nauczyciele protestują, MEiN lekceważy i nie podejmuje działań? Dlaczego plany lekcji są zmianowe i nieprzyjazne dla dzieci?  Dlaczego klasy, szkoły i przedszkola są coraz bardziej przepełnione? (…) – takie między innymi pytania stawiają Czarnkowi.

„Wobec widocznego kryzysu w edukacji, domagamy się pilnych działań rządu i ministra edukacji. Dość bezczynności ministra z Czarnka” – podkreślają.  Uczestnicy i uczestniczki pikiet będą mogli napisać specjalną kartkę Do Czarnka i wrzucić ją do „czarnej skrzynki”. Więcej o akcji i lista miast w których można dołączyć do pikiet tutaj.

Przypomnijmy, że już niedługo w Warszawie pojawi się Edukacyjne Miasteczko, wspólna inicjatywa związków zawodowych i organizacji pozarządowych, która ma uświadomić społeczeństwu dramatyczną sytuację w oświacie i szkolnictwie wyższym. To kolejny etap prowadzonej od początku września akcji protestacyjnej.

Nauczyciele pokażą w miasteczku m.in. swoje paski wynagrodzeń i wyjaśnią, jak wygląda system ich wynagradzania. I że kwoty podawane przez MEiN nijak mają się do tego, co faktycznie nauczyciele otrzymują za swoją pracę w szkołach. Edukacyjne Miasteczko będzie też stanowiło forum do rozmowy o sytuacji pracowników administracji i obsługi szkół, przedszkoli oraz uczelni wyższych.

ZNP zorganizuje ponadto 15 października br. ogólnopolską pikietę protestacyjną oraz protesty przed siedzibami władz wojewódzkich lub kuratoriów oświaty w całym kraju. Te ostatnie przybiorą różnorodną formę i zakres, w zależności od “inicjatywy samych nauczycieli”.

(GN)

W Warszawie powstanie protestacyjne Edukacyjne Miasteczko. Będzie pikieta w stolicy i różne akcje protestacyjne w regionach

„Chcesz żeby Twoje dziecko było dobrze wykształcone?” ZNP w Szczecinie o problemach nauczycieli poinformuje na billboardach