Kiedy ruszą szczepienia? Dziś decyzja Europejskiej Agencji Leków

Dziś ok. godz. 15.00 Europejska Agencja Leków (EMA) ma podjąć decyzję w sprawie dopuszczenia do użytku pierwszej szczepionki do koronawirusa. To krok niezbędny do tego, by m.in. w Polsce ruszyły masowe szczepienia

EMA wyda decyzję w sprawie rejestracji na terenie Unii Europejskiej szczepionki koncernu Pfizer i BioNTech, która jest już dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii oraz USA. Unijny regulator da w ten sposób krajom członkowskim zielone światło do rozpoczęcia szczepień na koronawirusa.

Początkowo decyzja miała zapaść 29 grudnia, ale pod wpływem nacisków ze strony Niemiec oraz innych państw unijnych termin ten przesunięto na dziś. Warto przypomnieć, że Wielka Brytania wpuściła szczepionkę na swój rynek już kilka tygodni temu, a od 8 grudnia w tym kraju prowadzi się szczepienia obywateli.

W Wielkiej Brytanii ruszyły szczepienia przeciw Covid-19. Wśród pierwszych zaszczepionych William Shakespeare

– Udało nam się zrewidować harmonogram oceny szczepionek na Covid-19 dzięki niesamowitym wysiłkom wszystkich zaangażowanych w przeprowadzanie tej oceny – poinformowała w ubiegłym tygodniu Emer Cooke, dyrektor EMA. – Liczba infekcji koronawirusa rośnie w całej Europie. Zdajemy sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaką mamy w związku z wprowadzeniem szczepionki na rynek tak szybko, jak to możliwe, przy jednoczesnym zachowaniu solidności naszego przeglądu naukowego – dodała.

EMA zapewniła, że robi wszystko, aby upewnić się, że szczepionka Pfizer-BioNTech jest bezpieczna, a kraje członkowskie mogą ją podać swoim obywatelom.

W Polsce pierwsze szczepienia personelu medycznego na koronawirusa mogłyby się rozpocząć 27 grudnia.

Wkrótce ruszą szczepienia. Nauczyciele w grupie priorytetowej, z prawem do szczepień w I etapie programu

Jeśli dziś nie uda się przeprowadzić całej procedury, kolejne spotkanie EMA w tej sprawie wyznaczono na 29 grudnia.

6 stycznia EMA zajmie się drugą szczepionką, która czeka na rejestrację – chodzi o specyfik koncernu Moderna.

Zespół ds COVID-19 przy PAN: “Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem”

(PS, GN)