W Wielkiej Brytanii ruszyły szczepienia przeciw Covid-19. Wśród pierwszych zaszczepionych William Shakespeare

90-letnia Margaret Keenan z Irlandii Północnej została pierwszą osobą na świecie, która otrzymała szczepionkę Pfizer i BioNTech na koronawirusa. Po niej zaszczepił się William Shakespeare, mieszkaniec brytyjskiego Warwickshire. Tak Wielka Brytania rozpoczęła program masowych szczepień na COVID-19.

Szczepienia będą początkowo odbywać się w ok. 70 szpitalach na terenie całego kraju, a w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby powyżej 80. roku życia i niektórzy pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej. Szczepienia są darmowe i nieobowiązkowe, ale władze bardzo do nich zachęcają, przekonując, że są one kluczem do powrotu do normalnego życia.

– Dzisiejszy dzień stanowi ogromny krok naprzód w walce Wielkiej Brytanii z koronawirusem – oświadczył premier Boris Johnson. – Będziemy patrzeć wstecz na dzisiejszy dzień jak na dzień zwycięstwa, kluczowy moment w naszej walce z tą straszną chorobą – dodał minister zdrowia Matt Hancock.

Pierwszą zaszczepioną osobą jest Margaret Keenan z Irlandii Północnej. Kobieta, która w przyszłym tygodniu obchodzi 91 urodziny, powiedziała, że szczepionka to “najlepszy prezent, jaki mogła sobie wymarzyć”. – W nowym roku wreszcie będę mogła spędzić czas z moją rodziną i przyjaciółmi, po niemal roku spędzonym w samotności – powiedziała Keenan. Namawiała też do szczepienia się. – Jeśli ja mam 90 lat i mogę przyjąć szczepionkę, to każdy może – dodała.

Drugą osobą, która otrzymała szczepionkę, jest… William Shakespeare z Warwickshire w środkowej Anglii. Brytyjczyk nazywa się tak samo, jak żyjący na przełomie XVI i XVII wieku angielski poeta i dramaturg. Szczepionkę otrzymał w uniwersyteckim szpitalu w Coventry w środkowej Anglii.

W Wielkiej Brytanii z powodu COVID-19 zmarły dotychczas 61 434 osoby, co jest piątym najwyższym bilansem na świecie i najwyższym w Europie.

(JK, GN, PAP)

Fot: gov.pl

Wielka Brytania, Rosja i USA rozpoczynają szczepienia. Nauczyciele zostaną potraktowani priorytetowo

 

Wielka Brytania jako pierwszy kraj zatwierdziła szczepionkę przeciwko COVID-19. Szczepienia już za kilka dni, najpierw „grupy priorytetowe”