Wielka Brytania jako pierwszy kraj zatwierdziła szczepionkę przeciwko COVID-19. Szczepienia już za kilka dni, najpierw „grupy priorytetowe”

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na  świecie zatwierdziła szczepionkę przeciwko koronawirusowi firm Pfizer i BioNTech do powszechnego stosowania. Szczepienia mają rozpocząć się w ciągu kilku dni. W pierwszej kolejności obejmą pracowników służby zdrowia oraz osoby starsze.

Brytyjski urząd dopuszczający leki do użytku MHRA  uznał, że szczepionka, która zapewnia do 95 procent ochronę przed koronawirusem, jest bezpieczna i można ją stosować już w przyszłym tygodniu.

Komitet ds. szczepień ma wkrótce opublikować szczegółowe zalecenia, wyjaśniające zasady dystrybucji szczepionki wśród grup priorytetowych, takich jak pensjonariusze domów opieki, personel medyczny i pielęgniarski, osoby starsze i szczególnie narażone na zachorowanie z powodu innych schorzeń.

Szef brytyjskiego National Health Service (NHS)  Simon Stevens powiedział, że “służba zdrowia przygotowuje się do największej kampanii szczepień w historii kraju”. W pogotowiu jest 50 szpitali, tworzone są centra szczepień.

Wielka Brytania zamówiła już 40 mln dawek – wystarczającą do zaszczepienia 20 mln osób, gdyż każdy musi być szczepiony dwa razy. 10 milionów dawek powinno być dostępnych relatywnie szybko, a pierwsze dotrą do Wielkiej Brytanii w najbliższych dniach.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock napisał na Twitterze: “Pomoc jest w drodze. NHS (służba zdrowia-red.) jest gotowa do rozpoczęcia szczepień na początku przyszłego tygodnia”.

Jednocześnie lekarze ostrzegają, że szczepionka absolutnie nie zwalnia nikogo z zachowania dotychczasowych zasad bezpieczeństwa, a więc zachowanie dystansu społecznego, mycie rąk oraz noszenia maseczek ochronnych.

(JK, GN)

Nauczyciele zostaną przetestowani. Niestety tylko niektórzy i w trzech województwach

ZNP apeluje o testy i szczepienia dla nauczycieli oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom przedszkoli. Wnioski do MZ i GiS

Polski rząd planuje zamrozić płace w budżetówce? W Wielkiej Brytanii nauczyciele dostaną podwyżki za udział w walce z pandemią