Nauczyciele zostaną przetestowani. Niestety tylko niektórzy i w trzech województwach

Po ośmiu miesiącach apeli o objęcie nauczycieli testami na koronawirusa, rząd wreszcie pochylił się nad tą grupą zawodową. W styczniu 2021 r. część pedagogów zostanie przetestowana. Niestety tylko w trzech województwach

Związek Nauczycielstwa Polskiego od marca br., czyli od pojawienia się w Polsce koronawirusa, domaga się objęcia nauczycieli oraz pracowników oświaty dowolnymi i darmowymi testami na COVID-19.

ZNP. Przypominamy 21 edukacyjnych postulatów na czas pandemii

Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo tej grupy zawodowej oraz ich bliskich, ale także o bezpieczeństwo milionów uczniów i rodziców. Specjaliści zarówno z Polski, ale także z innych krajów świata, ostrzegają bowiem, że szkoły stały się prawdopodobnie jednym z głównych źródeł transmisji koronawirusa.

Prof. Jarosław Drobnik, epidemiolog: Otwieranie szkół należało rozpocząć od testów na koronawirusa

PAN: W nowej strategii testowania należy badać m.in. nauczycieli

Ponadto tysiące nauczycieli zostało zakażonych koronawirusem, część z nich zapłaciła za to zdrowiem i pobytem w szpitalu, niektórzy – śmiercią.

– Powiem ogólnie, bo będziemy temu chcieli poświęcić albo oddzielny komunikat albo oddzielny briefing. Generalnie w najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ. Przygotowujemy się do tego logistycznie – zapowiedział dziś minister zdrowia Adam Niedzielski. Lekarze rodzinni mają stać na straży “racjonalności tego systemu” i zlecać takie badania. – Nie wszyscy otrzymają test, jeśli nie będzie on potrzebny i lekarz tak uzna – zastrzegł.

– A jeśli chodzi o badania przesiewowe w trzech województwach, czyli na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku, to będziemy chcieli w pierwszej połowie stycznia 2021 r. przebadać nauczycieli poziomu podstawowego i niżej – dodał.

To oznacza, że na test przesiewowi będą mogli liczyć nauczyciele przedszkoli oraz szkół podstawowych.

Minister zdrowia nie wykluczył też, że zarekomenduje zamknięcie stoków narciarskich. To efekt doniesień dotyczących obecności dużej liczby turystów w ostatni weekend w ośrodkach narciarskich oraz “naruszenia reżimu sanitarnego”. Stoki zostałyby zamknięte na krótko przed świętami bożonarodzeniowymi oraz feriami w dniach 4-17 stycznia 2021 r.

We wtorek lub w środę premier Mateusz Morawiecki ma natomiast poinformować o szczegółach programu szczepień na koronawirusa.

Dyrektor Dariusz Misiak: Chciałbym poznać dane na temat zakażeń i zachorowalności w naszej grupie zawodowej

(PS, GN)