Kilka tysięcy dzieci i rodziców z Ukrainy skorzystało ze wsparcia UNICEF w Gdyni

Kilka tysięcy dzieci i ich rodziców – głównie z Ukrainy, w ciągu ponad 8 miesięcy skorzystało z różnych form aktywności i wsparcia dla osób z doświadczeniem uchodźczym, organizowanego w Gdyni we współpracy z UNICEF. Zdaniem ekspertów, instytucjonalne, systemowe wsparcie jest uchodźcom niezbędne, a działania integrujące społeczność ukraińską ze społecznością lokalną, począwszy od jej najmłodszych członków, pomagają wzajemnemu zrozumieniu, zapobiegają potencjalnym konfliktom i budują poczucie wspólnotowości.

– Zryw solidarnościowy i ogromne wsparcie okazane przez Polaków w początkowym okresie wojny, gdy napływ uchodźców był największy, miały ogromną wartość i moc sprawczą. Dzisiaj kluczowe jest jednak systemowe wsparcie, m.in. psychologiczne, oraz szereg różnorodnych działań, które pozwalają uchodźcom nie tylko przetrwać, ale też sprawnie funkcjonować i rozwijać się w naszym środowisku i systemie mówi Aneta Marczak, psycholog z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty.

Niezwykle istotne jest stymulowanie – już na poziomie najmłodszych – wzajemnego szacunku i zrozumienia, a temu służą doskonale między innymi wspólne dla Ukraińców i Polaków aktywności oraz zabawa. Codziennie, na przykładzie projektów realizowanych w Gdyni we współpracy z UNICEF, obserwujemy, jak dobrze to działa – pomaga budować wspólnotowość i daje pozytywne efekty w przeciwdziałaniu zjawiskom hejtu czy wręcz zachowaniom przemocowym dodaje Aneta Marczak.

– Do tej pory w ramach współpracy z UNICEF odbyło się prawie 100 różnych warsztatów, ponad 20 zajęć z arteterapii i ponad 100 spotkań z psychologami. Do tego wiele międzykulturowych aktywności w różnych częściach Gdyni. Ciekawych propozycji nie zabraknie również w miesiącach wakacyjnych. Dzieci zaprosimy m.in. na półkolonie sportowe, zajęcia językowo-integracyjne, warsztaty z Centrum Nauki Experyment – dodaje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Gdynia jest jednym z 12 miast w Polsce, w których realizowany jest program szerokiego wsparcia najmłodszych dotkniętych skutkami wojny w Ukrainie, finansowany przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

(GN)

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania!

Nauczycielu, jak spędzasz w tym roku wakacyjny urlop?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

UNICEF uruchamia Spilno Huby, by pomóc ukraińskim dzieciom w integracji z lokalnymi społecznościami

UNICEF: Wojna w Ukrainie spycha miliony dzieci na skraj przepaści