Kolejne środowiska protestują przeciwko nominacji dla Czarnka. List naukowców, pikieta pod MEN i akcja uczniów

„Panu Czarnkowi brak jest niezbędnej na tym stanowisku intelektualnej i moralnej rzetelności” czytamy w liście do premiera i prezydenta podpisanym przez ponad stu naukowców z polskich i zagranicznych uczelni. Według nich Czarnek dał się poznać polskiej opinii publicznej jako osoba, która nie spełnia ani merytorycznych, ani etycznych wymogów potrzebnych do sprawowania funkcji ministra edukacji i nauki. Przeciwko tej nominacji protestują też nauczyciele i uczniowie.

Sygnatariusze listu otwartego opublikowanego w „Gazecie Wyborczej”  zaznaczają, że edukacja i nauka są jednym z najbardziej złożonych i delikatnych obszarów życia społecznego i polityki państw. „Dlatego z głębokim niepokojem przyjęliśmy informację o planach powołania pos. Przemysława Czarnka na stanowisko ministra edukacji i nauki” – piszą naukowcy.

Przypominają konbtrowersyjne wypowiedzi kandydata na ministra i wskazują, że „w ciągu ostatnich lat Przemysław Czarnek wielokrotnie złożył dowody głębokiej nietolerancji czy wręcz nienawiści wobec osób o odmiennej orientacji psychoseksualnej”.

Ponad stu profesorów zwraca się z apelem o refleksję nad kandydaturą i ostatecznie niepowoływanie Przemysława Czarnka na szefa resortu nauki i edukacji. „Trudno uwierzyć, że w obozie władzy nie można znaleźć rzetelnych merytorycznie, a przy tym nie tak szkodliwych ideowo i politycznie kandydatów na to stanowisko” – napisali.

„Jedną z ostatnich rzeczy, których potrzebuje polska szkoła, to przenoszenie do niej wojny kulturowej toczonej obecnie w polskiej polityce, to pogłębianie zgubnych podziałów czy inspirowanie klimatu nienawiści wobec „innych” – stwierdzają.

Nauczycielu, jak oceniasz nominację posła PiS Przemysława Czarnka na nowego ministra edukacji oraz szkolnictwa wyższego i nauki?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

W niedzielę pod gmachem MEN kilkaset osób manifestowało przeciwko nominacji dla Czarnka. Pikietujący skandowali „Czarnek precz” oraz trzymali banery z hasłami: „Szkoła dla wszystkich”, „Ministrze, zgłoś nieprzygotowanie”, „Edukacja jest najważniejsza”, „Żądamy edukacji, a nie indoktrynacji”.

Z kolei uczniowie i uczennice ogłosili „czarny poniedziałek polskiej edukacji”. Wiadomo jednak, że dziś nie będzie zaprzysiężenia nowego ministra edukacji. Kandydat zarażony koronawirusem.

W poniedziałek zaprzysiężenie i akcja wymyślona przez uczennice i uczniów…

Opublikowany przez ZNP Niedziela, 4 października 2020

 

(JK, GN)

Kandydat na szefa MEN z koronawirusem! “Nie lekceważcie objawów”

„Chcemy tworzyć szkołę otwartą i przyjazną”. Petycja nauczycieli oburzonych ministerialną teką dla Czarnka