Minister Dariusz Piontkowski zapewniał, że szkoły są przygotowane na przyjęcie podwójnych roczników i że lekcje będą się kończyć najpóźniej o 16:30. Uczniowie publikują jednak w sieci swoje plany lekcji, które przeczą słowom ministra.
Lekcje do godziny 19:30. Tak od 2 września będzie wyglądać szkolna rzeczywistość po wprowadzonej przez rząd PiS reformie edukacji. Wściekli uczniowie zaczęli publikować w mediach społecznościowych swoje rozkłady zajęć.
Kumulacja roczników to nie problem, tak? To plan lekcji, który pierwszoklasistom proponuje jedno z liceów w Bochni.
Za chwilę będziemy mieli wysyp takich planów. Gdzie kierować żal? pic.twitter.com/INhm9FuDyR— Justyna Suchecka (@jsuchecka) August 27, 2019
Przykładowo – w Śremie (woj. wielkopolskie) zajęcia będą trwać do 19:30. Tak będzie też w Bochni i w wielu innych miejscach w Polsce. Z komentarzy w sieci wynika – najdelikatniej mówiąc – że młodzież nie jest zadowolona. Uczniowie będą przychodzić do szkoły bardzo późno, a wychodzić… wieczorem.
przez zjebane 8 klasy już widzę mój zajebisty plan lekcji 🙂 po co wgl oni stworzyli 8 klasy i ten cały głupi system przez którego mój rocznik będzie teraz cierpieć XDD #szkołaśrednia #rekrutacja pic.twitter.com/q1whSCuwye
— •natalka• (@n4talkka) August 26, 2019
Trwa spór o plan lekcji z Bochni, ale są i inne przykłady. I inne problemy. Więcej po 18:40 z @jsuchecka w Analizach @Radio_TOK_FM.
(źr. fot. @FilipLachert) pic.twitter.com/981SBzVtQf— Agata Kowalska 🏳️🌈 (@AgataKowalskaTT) August 28, 2019
A jeszcze we wtorek minister edukacji w radiowej Jedynce zapewniał, że początek roku będzie odbywał się bez większych problemów, szkoły poradzą sobie z problemem podwójnego rocznika, a zajęcia nie ulegną przedłużeniu.
nienawidze mojego planu lekcji pic.twitter.com/PG4ab1mR8q
— s/h ًًًًًًًً𝐬𝐲𝐬𝐢𝐚¹²⁷ ♡ˢ ᵐᵃˢʰⁱʰᵒ #FLAϟH (@BANG997CHAN) August 27, 2019
– Problem pojawi się tam, gdzie jest niewielka szkoła i nie da się jej rozbudować, albo samorząd nie chciał tego zrobić. Tam może dojść do sytuacji, w której część uczniów skończy zajęcia o godz. 16.30, zamiast o 14 – mówił.
Niektórzy pytają już, a co z rozporządzeniem MEN zgodnie z którym, przedmioty ścisłe – matematyka, fizyka, biologia, chemia – nie mogą się odbywać po 6 lekcji?
(JK, GN)