Kolejny rekord Orkiestry!

Ponad 186 mln zł zebrała podczas tegorocznego 28. Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na sprzęt w dziecięcej medycynie zabiegowej

186 133 610,66 zł – to kwota, jaką udało się zebrać WOŚP w tegorocznym Finale.

Na kwotę tę złożyły się: zbiórka publiczna (116 707 864,39 PLN), darowizny przekazane na cel akcji poprzez kanały elektroniczne (68 804 108,17 PLN) oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego, który WOŚP przekaże bezpośrednio szpitalom (o wartości 621 668,10 PLN). Koszty przeprowadzenia zbiórki wyniosły 4 910 592,81 PLN.

Podczas 28. Finału Orkiestra zbierała pieniądze na diagnostykę i leczenie w dziecięcej medycynie zabiegowej. Środki te przeznaczone będą na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji – głównie w chirurgii ogólnej, kardiochirurgii i neurochirurgii. Do urządzeń, które zostaną zakupione dzięki zbiórce, należy wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Są to m.in.: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe. Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej -inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych.

– Wybór tematu Finału to sprawa, nad którą zawsze pochylamy się długo i w szerokim gronie, konsultując z wybitnymi specjalistami z dziedziny medycyny. Temat, który wybraliśmy na 28. Finał dotyczy niezwykle istotnego, a nieco zapomnianego obszaru w polskiej służbie zdrowia. Widzimy to w dziesiątkach próśb o wsparcie, jakie dostajemy ze szpitali w całej Polsce. Mamy nadzieję, że Polacy po raz kolejny nam zaufają i że wspólnie zbierzemy środki, które pozwolą nam poprawić funkcjonowanie w kolejnej dziedzinie polskiej medycyny – podkreślił Jerzy Owsiak, prezes Fundacji WOŚP.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku działała w 1760 sztabach. Sztaby i wolontariusze – których było prawie 120 tys. – byli w niemal każdym zakątku Polski.

Zebrana w tym roku kwota jest rekordowa. W ubiegłorocznym, 27. Finale udało się zebrać 176 mln zł.

Od 1993 roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze – przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce – najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Finały to nie tylko zbiórka, ale także setki wydarzeń odbywających się w Polsce i na całym świecie.

Piękny gest noblistki. Olga Tokarczuk przekazała na aukcję WOŚP oficjalną replikę medalu noblowskiego

Zyta Czechowska o WOŚP i nauczycielskiej “puszce”: Wspaniale jest wiedzieć, że jesteśmy dla kogoś ważni

(PS, GN)