Wbrew obietnicom, ministerstwo edukacji nie przesłało do partnerów społecznych, w tym ZNP, materiałów dotyczących planowanych zmian w Karcie Nauczyciela. Zamiast tego resort Przemysława Czarnka zapowiedział konferencję prasową ministra i jego zastępcy na temat „propozycji zmian w statusie zawodowym pracowników oświaty”
„Wczoraj mieliśmy otrzymać od MEiN materiały na kolejne posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli (z zapowiadanymi przez resort zmianami – m.in. podwyższeniem pensum). Po południu zadzwoniliśmy do MEIN: poinformowano nas, że mają czas do godz. 24.00” – poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Niestety resort edukacji nie wyrobił się ze spełnieniem własnych obietnic także do rana. „Dzisiaj rano nadal nie otrzymaliśmy obiecanych materiałów” – podkreślił ZNP.
„Za to o godz. 13.00 minister Przemysław Czarnek organizuje briefing na ten temat. Standardy dialogu społecznego…” – podsumował Związek.
Przypomnijmy – 29 kwietnia br. resort Przemysława Czarnka podczas posiedzenia ministerialnego Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty wrócił do pomysłu podwyższenia pensum i likwidacji średnich wynagrodzeń.
Cięcie wynagrodzeń, więcej pracy, lekcje w 60-osobowych klasach! Takie zmiany w statusie fundował nauczycielom rząd 90 lat temu. @GNuczycielski z 3 maja 1931 r. pisał o obniżaniu poziomu, rujnowaniu oświaty, tworzeniu fikcji wychowawczej. Brzmi znajomo? pic.twitter.com/dHTzZcNAlR
— Głos Nauczycielski (@GNauczycielski) May 11, 2021
Jak poinformował ZNP, Czarnek podczas posiedzenia zespołu “zarysował przyszłe zmiany w systemie wynagradzania nauczycieli”. Dotyczą one m.in.:
* likwidacji średnich wynagrodzeń, a tym samym dodatku uzupełniającego,
* uzależnienia wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od dwóch poziomów wykształcenia (tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym i inne wykształcenie),
* uproszczenia awansu zawodowego (zmniejszenie liczby stopni),
* likwidacji dodatku na start przy równoczesnym zwiększeniu wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie,
* powiązania wynagrodzenia zasadniczego z wynagrodzeniem minimalnym lub średnim w gospodarce narodowej,
* podwyższenia pensum o dwie godziny i jednoczesne zwiększenie wynagrodzenia,
* obowiązku prowadzenia dodatkowych zajęć przez nauczycieli poświęcających mniej czasu na przygotowanie się do zajęć,
* emerytur nauczycielskich.
Przemysław Czarnek wraca do pomysłu wyższego pensum. Projekt z 2019 r. znowu na stole
Jednocześnie Czarnek obiecał, że partnerzy społeczni, w tym ZNP, do 10 maja otrzymają na piśmie propozycje do dyskusji na temat systemu wynagradzania. – Ta dyskusja, niezwykle ważna, poprzedzona będzie materiałem pisemnym, który przekażemy stronie związkowej i samorządowej. Na bazie tych materiałów pisemnych będziemy dyskutować na temat statusu zawodowego nauczycieli i pracowników oświaty po to, by dokonać zmian, które uatrakcyjnią zawód nauczyciela – obiecał Przemysław Czarnek.
Niestety taki materiał do partnerów społecznych nie dotarł. Za to wczoraj o godzinie 15.50 ministerstwo edukacji zapowiedziało na dziś na godz. 13.00 konferencję prasową „na temat propozycji zmian w statusie zawodowym pracowników oświaty”. W konferencji ma wziąć udział Przemysław Czarnek oraz jego zastępca (i były minister) Dariusz Piontkowski.
(PS, GN)