Koronawirus nie zatrzymał maturzystów

Do dzisiejszego egzaminu maturalnego z języka polskiego nie przystąpiło zaledwie 196 absolwentów. Mają oni prawo do egzaminu w terminie dodatkowym na początku lipca – poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik

– Dziś rozpoczyna się seria egzaminów. Będą one trwały do 29 czerwca. Nie jest to pierwszy egzamin realizowany według obecnie obowiązujących reguł. Pierwszy egzamin zewnętrzny miał miejsce w 2005 r. – przypomniał minister edukacji Dariusz Piontkowski.

W tym roku maturzyści mieli dodatkowy czas na przygotowania z powodu pandemii koronawirusa i przesunięcia terminu egzaminu z maja na czerwiec. – Tegoroczne egzaminy odbywają się w szczególnych okolicznościach. Przygotowaliśmy wytyczne, tak, by szkoła była bezpiecznym miejscem dla uczniów i nauczycieli – podkreślił szef MEN

– Na sali egzaminacyjnej nie trzeba nosić maseczki. Mam nadzieję, że maturzyści skupili się na arkuszach egzaminacyjnych – dodał.

Z powodu pandemii część absolwentów nie mogła przystąpić dziś do egzaminu. Chodzi głównie o Śląsk, gdzie ogniska choroby wymusiły na wielu rodzinach konieczność poddania się kwarantannie. Absolwent, który musiał się poddać kwarantannie, powinien złożyć do dyrektora szkoły wniosek. Według dyrektora CKE, takich wniosków do godziny 12.00 wpłynęło 196, czyli podobnie, jak w latach ubiegłych. Jedynie na terenie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie stwierdzono wyraźny wzrost liczby wniosków – z 14 do 43.

– Osoby, które są na kwarantannie w domu, napiszą egzamin w terminie dodatkowym w lipcu i dostaną świadectwo w tym samym terminie, co pozostali zdający, czyli 11 sierpnia – poinformował Marcin Smolik.

– Termin dodatkowy zaplanowany został między 8 a 17 lipca. Zarówno maturzyści przystępujący w terminie głównym jak i maturzyści zdający w terminie dodatkowym będą mieli sprawdzone prace do 11 sierpnia. Potem czeka ich rekrutacja do szkół wyższych – potwierdził minister edukacji.

Z kolei termin poprawki wyznaczony został na 8 września, a prace uczniów sprawdzone zostaną do końca września.

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania:

Nauczycielu, na jaką ocenę zasłużył Dariusz Piontkowski po roku sprawowania funkcji ministra edukacji narodowej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Dyrektor CKE wyjaśnił też, dlaczego na arkuszach, które otrzymali dziś maturzyści, znalazła się data majowa. Arkusze drukowano od marca br., czyli zanim zapadła decyzja o przełożeniu matury na czerwiec. Stąd majowa data na pierwszej stronie arkuszy.

– Mam nadzieję, że te tematy przypadły maturzystom do gustu – stwierdził dyr. Smolik.

Matura 2020. Wyspiański i Kamieńska na egzaminie z języka polskiego

(PS, GN)