Kurator Nowak oburzona kontrolą poselską. „Córkę żołnierza AK, przychodzą rozliczać spadkobiercy komuny”

„Polska 33 lata po obaleniu PRL. Małopolską Kurator Oświaty (córkę żołnierza AK), przychodzą rozliczać ze współpracy z rodzicami uczniów, spadkobiercy komuny w linii ideologicznej i rodzinnej. Koszmar historyka” – napisała Barbara Nowak na Twitterze. W swoim wpisie oznaczyła posłów Lewicy: Darię Gosek-Popiołek, Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk i Macieja Gdulę.

Wpis małopolskiej kurator spotkał się z licznymi reakcjami. „Oczywiście najprzyjemniej byłoby mieć wolną rękę i spotykać się tylko ze środowiskami antyszczepionkowymi. Nie będzie tak łatwo!” – komentował Maciej Gdula.

„A potem o 11:00 jeszcze my z Krystyną Szumilas, Aleksandrem Miszalskim i Markiem Sową. Jak śmią. Za zasługi rodziców do czwartego pokolenia powinno być zwolnienie z kontroli” – odpisała Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

W poniedziałek w Małopolskim Kuratorium Oświaty odbywają się dwie kontrole poselskie. Z jedną, dotyczącą pandemii i zdalnego nauczania, przyszli posłowie Lewicy. Druga, prowadzona przez Koalicję Obywatelską, związana jest m.in. z lex Czarnek.  Posłowie chcą sprawdzić m.in., czy i jak rodzice skarżyli się na działalność organizacji pozarządowych. Z ich wcześniejszych ustaleń wynikało, że przez sześć lat Nowak miała otrzymać tylko 6 takich skarg.

Barbara Nowak pomiędzy kontrolami zorganizowała konferencję prasową. Poinformowała na niej, że puste pudła, które przygotowała posłom, symbolizują tysiące maili wysłanych przez rodziców. Nie wydrukowała ich, bo nie chciała „niepotrzebnie niszczyć środowiska”.

– Atak środowisk neomarksistowskich na polskie szkoły jest przekazem niszczącym fundamenty cywilizacji chrześcijańskiej – powiedziała Nowak.  Podkreśliła, że atak ten jest „ogromny” i płynie z różnych źródeł, a „jednym nich są samorządy, które przekraczają prawa, wchodzą z programami rzekomo zdrowotnymi” do szkół.

(JK, GN)

Lewica domaga się odwołania kurator Nowak. „Jej wystąpienia dot. pandemii i szczepień są społecznie szkodliwe”

Lex Czarnek. Opozycja kontroluje kuratoria. „Skargi rodziców na organizacje pozarządowe mają charakter marginalny”