Lewica domaga się odwołania kurator Nowak. „Jej wystąpienia dot. pandemii i szczepień są społecznie szkodliwe”

Działania małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak są niegodne funkcji kuratora oświaty, dlatego też domagamy się jej dymisji – oświadczyły posłanki Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz Daria Gosek-Popiołek na konferencji prasowej przed MEiN.

Posłanki Lewicy wybrały się do resortu edukacji z interwencją poselską i złożyły wniosek o odwołanie kuratorki. Zgodnie z przepisami kurator oświaty może być odwołany na wniosek wojewody albo z własnej inicjatywy może zrobić to minister edukacji i nauki.

– Domagamy się dzisiaj od Przemysława Czarnka, żeby taką decyzję podjął i niezwłocznie dokonał dymisji Barbary Nowak. Jej działania stoją w sprzeczności z przepisem konstytucji, z interesem społecznym, z interesem zdrowia publicznego oraz z koniecznością ochrony zdrowia i życia uczniów, nauczycieli, rodziców i całej społeczności – przekonywała Dziemianowicz-Bąk.

Jest to reakcja m.in. na informację, którą w sobotę opublikował portal tvn24.pl. Ostatniego dnia stycznia doszło do spotkania małopolskiej kurator oświaty z reprezentantami organizacji rodzicielskich i nauczycielskich, które sprzeciwiały się zdalnemu nauczaniu.

W czasie spotkania również Nowak krytykowała zamknięcie szkół i obostrzenia związane z pandemią. „Ale przepraszam, bo tu wracamy do podstawowego pytania: czy naprawdę najważniejsze jest być zdrowym? Za wszelką cenę? Czy resztę możemy przekreślić, bo to zdrowie jest najważniejsze?” – pyta m.in Nowak na nagraniu.

Polityczki lewicy podkreśliły, iż „działania i wypowiedzi pani Nowak łamią artykuł 68. ust. 4 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, który mówi, iż władze publiczne są zobowiązane do zwalczania epidemii”. Wskazały, że do dymisji powinno dojść niezwłocznie, ponieważ wypowiedzi Barbary Nowak stoją w sprzeczności z interesem zdrowia publicznego oraz z koniecznością ochrony zdrowia i życia uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

W uzasadnieniu wniosku o odwołanie Nowak czytamy m.in.: „Barbara Nowak nie zaprzestała działalności szkodliwej z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. 31 stycznia 2022 r. Małopolska Kurator Oświaty odbyła spotkanie z przedstawicielami organizacji głoszącymi antyszczepionkowe tezy i podważającymi restrykcje sanitarne wprowadzane przez rząd. Uczestnicy spotkania nie mieli założonych maseczek, byli skupieni na małej przestrzeni, co sprzyja transmisji koronawirusa i daje niewłaściwy wzorzec zachowania społeczeństwu”.

Zdaniem przedstawicieli Lewicy działania urzędnika państwowego, które idą w sprzeczności z walką z pandemią mogą niweczyć m.in. wysiłki lekarzy i pracowników ochrony zdrowia.

Czy Ministerstwo Zdrowia skomentuje w jakiś sposób sprawę pani kurator Barbary Nowak, która na spotkaniu powiedziała, że „życie i zdrowie nie są najważniejsze”? – został zapytany przez dziennikarza rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. – Najlepiej jakby minister edukacji komentował wystąpienia podległych sobie osób. Nasze stanowisko jest jednoznaczne. Zdrowie i życie jest najcenniejsze, jeżeli ktoś twierdzi inaczej, trudno mi to komentować – stwierdził.

Na 14 lutego posłanki PO zapowiadają z kolei nowe kontrole w małopolskim kuratorium oświaty: 1. W sprawie zajęć pozalekcyjnych i rzekomych interwencji rodziców. 2. Materiałów antyszczepionkowych na stronie Kuratorium oraz spotkania z 31.01 negującego maseczki i #COVID19.

(JK, GN)

Kurator Nowak o szczepionkach przeciwko Covid-19: Nie są do końca znane konsekwencje tego eksperymentu

ZNP domaga się od kurator Nowak przeprosin za “twierdzenie naruszające dobra osobiste”. Chodzi o “czarną listę” organizacji

Lex Czarnek. Opozycja kontroluje kuratoria. „Skargi rodziców na organizacje pozarządowe mają charakter marginalny”