Kurator Nowak pakuje manatki. Minister edukacji podpisała jej odwołanie. P.o małopolskiego kuratora oświaty została Gabriela Olszowska

Czarny czas dla edukacji i średniowiecze skończyło się – ogłosiła na konferencji prasowej w Krakowie Barbara Nowacka, minister edukacji i poinformowała o podpisaniu odwołania Barbary Nowak, dotychczasowej małopolskiej kurator oświaty. Pełniącą obowiązki kuratora do czasu rozstrzygnięcia konkursu na to stanowisko została Gabriela Olszowska. To pierwsza zmiana na stanowisku kuratora oświaty po zaprzysiężeniu nowego koalicyjnego rządu Donalda Tuska. Jak podała minister Nowacka do końca roku zostanie odwołanych pozostałych 15 kuratorów z nadania Zjednoczonej Prawicy.

Minister edukacji wystąpiła na konferencji wspólnie m.in. z nowym wojewodą małopolskim Krzysztofem Janem Klęczarem (szefem PSL w regionie).

– W czasie kampanii wyborczej partie związane z Koalicją 15 października obiecywały ulgę polskiej szkole, a Małopolska jest w tym biczu kręconym na rektorów, nauczycieli i uczniów absolutnie symboliczna – powiedziała podczas konferencji minister Nowacka.

Jak podkreśliła, „czarny czas dla edukacji” i „średniowiecze w postaci kurator Barbary Nowak właśnie się skończyło”.

– W porozumieniu z panem wojewodą Krzysztofem Klęczarem powołaliśmy osobę, która będzie na czas przejściowy pełniła obowiązki małopolskiego kuratora – przekazała szefowa resortu. Dodała, że „to naprawdę dobra wiadomość dla szkół”, ponieważ Nowak „zajmowała się absolutnie nie tym, czym powinien zajmować się kurator oświaty”.

Na tymczasową szefową małopolskich szkół została wskazana Gabriela Olszowska. Konkurs na nowego kuratora zostanie rozpisany w ciągu najbliższego miesiąca.

Minister zapowiedziała, że pozostałe 15 odwołań kuratorów oświaty nastąpi do końca tego roku. Wskazała, że „trzeba małopolskiej oświacie przywrócić spokój”. „Trzeba przywrócić nauczycielom, dyrektorom, że to co robią dla szkoły jest zazwyczaj dobre” – dodała.

„Kuratorium nie jest od zakazywania udziału w spektaklach teatralnych, karania dyrektorów za sprawy polityczne czy od wyjątkowo ostrych polemik na twitterze. Kuratorium oświaty jest od pomagania szkołom, stania po stronie mądrej, polskie, odpowiedzialnej edukacji” – oświadczyła Nowacka.

– Małopolskie kuratorium pod kierownictwem Barbary Nowak było symbolem pogardy i braku poszanowania dla drugiego człowieka. Jest to symboliczne – skomentował Krzysztof Klęczar.

Klęczar wyraził też nadzieję, że Nowak „uzna wolę wyborców i pani minister, która jest jej zwierzchnikiem”. Była to odpowiedź na pytanie, czy dotychczasowa kuratorka może przedłużać swoją kadencję, unikając odebrania pisma.

Ministra i wojewoda nie ukrywali, że zmiana w kuratorium była długo wyczekiwana. – Myślę, że pani kurator tego pisma oczekuje. Natomiast chętnych, by je doręczyć, nie brakowało – zażartował Krzysztof Klęczar.

Z kolei poseł Aleksander Miszalski zadeklarował, że osobiście dopilnuje akcji „gdzie jest kurator Nowak”, jeśli urzędniczka będzie się ociągać z opuszczeniem gabinetu.

Głos zabrała też Gabriela Olszowska. – Uwielbiam pracować i będę pracować. Słowo kurator oznacza opiekuna, nie prokuratora, źródłem tego słowa jest łacińskie „cura, curae”, czyli opieka. Chyba się znam na bardzo wielu obszarach i na pewno dostanę pomoc, to mam gwarantowane. Dzieciaki, ludzie związani z oświatą, rodzice, samorządy uczniowskie, nauczyciele i dyrektorzy, możemy wspomóc się nawzajem – zapewniła p.o. kuratora.

Gabriela Olszowska jest doktorem nauk humanistycznych, absolwentką polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zarządzania w oświacie na Politechnice Krakowskiej oraz europeistyki na Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej; autorką licznych warsztatów dla polonistów i publikacji metodycznych. Była wieloletnią dyrektorką szkoły i rzeczoznawcą Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jest również m.in. autorką książki „O!cena. Od przepisów do sztuki oceniania”.

Dymisję małopolskiej kurator oświaty  Barbara Nowacka i Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedzieli wcześniej w mediach społecznościowych. – Idą święta, ten szczególny, ciepły czas. Czas nadziei i prezentów. Już niedługo, i dzieci, i młodzież i pracownicy oświaty dostaną prezent. W Małopolsce, w Krakowie szczególnie. Szczegóły jutro o 11:30 w Krakowie. Wesołych świąt! – przekazali.

Do swojej dymisji odniosła się już sama Nowak. „Dziękuję za wspólną troskę o młode pokolenie, ratowanie szkół i MDKów przed likwidacjami. Życzę, aby w małopolskich pięknych szkołach, przedszkolach dzieci zawsze były bezpieczne” – napisała na portalu X.

Przypomnijmy, że Barbara Nowak została powołana na stanowisko w 2016 roku przez ówczesną ministerkę edukacji i nauki Annę Zalewską. Zasłynęła z wielu kontrowersyjnych decyzji i wypowiedzi, którymi kokietowała m.in. środowisko antyszczepionkowców i skrajnej prawicy.

W ubiegłym roku Nowak przegrała proces, który wytoczył jej Związek Nauczycielstwa Polskiego. Poszło o jej skandaliczne słowa na temat strajku nauczycieli z 2019 r. Powiedziała wówczas, że jest to próba destabilizacji kraju a, jego organizatorzy wzorują się „na totalitarnych systemach takich jak komunizm i faszyzm.”. Sugerowała też, że alarmy bombowe, które miały miejsce tuż po strajku mogły mieć z nim związek. Sąd w prawomocnym wyroku zobowiązał Barbarę Nowak do przeproszenia ZNP w mediach społecznościowych i na portalu wPolityce.pl.

W wywiadzie, którego udzieliła niedawno portalowi Wirtualna Polska, pytana o to kuratorka odparła, że … nie zamierza przepraszać. „To jest >>prawo i sprawiedliwość<< w praktyce” – komentował w mediach społecznościowych Związek.

Konferencję minister Nowackiej i wojewody Klęczara można obejrzeć tutaj

(GN)

Mikołaj Pawlak na odchodne uhonorował medalem kurator Nowak za… zasługi dla praw dzieci. Były RPD Marek Michalak: „Profanacja”

Kurator Nowak nie zamierza wykonać prawomocnego wyroku sądu. ZNP: „To jest >>prawo i sprawiedliwość<< w praktyce”

Barbara Nowak tworzy organizację nauczycielską. Chce w ten sposób bronić „cywilizacji chrześcijańskiej”