Łacina w szkołach otrzyma status, jaki mają języki obce nowożytne? Tak chce MEiN

Od 1 września 2023 r. język łaciński otrzyma w szkołach status drugiego języka obcego do wyboru – zapowiedział na antenie Radia Maryja Radosław Brzózka, szef gabinetu politycznego ministra edukacji Przemysława Czarnka. Uczniowie nie będą więc już musieli wybierać tylko spośród języków obcych nowożytnych

Brzózka był gościem „Rozmów Niedokończonych”, flagowego programu stacji o. Tadeusza Rydzyka.

– Po raz pierwszy to ujawniamy. Chcemy uzupełnić propozycję kształcenia o możliwość dużo poważniejszego podjęcia nauki języka łacińskiego – stwierdził współpracownik szefa MEiN.

– Oczywiście będzie to oferta dobrowolna, oferta dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Po prostu drugi język obcy do wyboru nie będzie już musiał być obligatoryjnie językiem nowożytnym, a więc będzie mógł być językiem łacińskim – dodał.

Według Brzózki, współpracujący z MEiN eksperci kończą prace nad podstawą programową z języka łacińskiego.

Brzózka uważa, że to „nowa rzeczywistość w polskiej szkole, której to rzeczywistości bardzo brakowało”. – Wiemy, jak ważnym nośnikiem kultury jest język łaciński. Ta rzeczywistość w roku szkolnym 2023/2024 pojawi się w szkołach – ogłosił współpracownik Przemysława Czarnka.

Od 1 września 2020 r. w ramach zmienionej podstawy programowej uczniowie pierwszych klas liceum ogólnokształcącego i technikum mogą uczyć się języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie podstawowym. Do tej pory taka możliwość istniała tylko na poziomie rozszerzonym.

Od września język łaciński w zakresie podstawowym. Jakie zmiany w podstawie programowej wprowadza MEN?

Od 1 września 2020 r. obowiązuje też nowa podstawa programowa z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie podstawowym.

MEN: Łacina od I klasy liceum i technikum

(PS, GN)