Nowelizacja ustawy – Prawo oświatowe (tzw. lex Czarnek) trafiła już do Senatu. Senatorowie mają 30 dni na wprowadzenie ewentualnych poprawek do tego dokumentu
Lex Czarnek podporządkowuje szkoły kuratorom oraz odbiera rodzicom prawo do wyboru zajęć dodatkowych dla swoich dzieci. Ustawa umożliwia też inwigilowanie nauczycieli poprzez przekazywanie danych wrażliwych na temat ich stanu zdrowia z Systemu Informacji Oświatowej do ZUS.
Sejm przegłosował wszystkie te pomysły ministra edukacji Przemysława Czarnka w czwartek 13 stycznia, a już następnego dnia, tj. w piątek 14 stycznia br. ustawa została przesłana przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek do Senatu.
Sejm uchwalił lex Czarnek. To smutny dzień dla dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów…
Ustaw otrzymała druk senacki – 613 i wkrótce zostanie skierowana do komisji senackich. Nie wiadomo jeszcze, na którym posiedzeniu zajmą się nim senatorowie.
Zgodnie z Konstytucją RP, na wyrobienie sobie stanowiska wobec ustawy Senat ma 30 dni (w przypadku lex Czarnek – do 13 lutego br.). Po debacie i głosowaniu Senat może podjąć uchwałę o przyjęciu ustawy bez poprawek, o jej odrzuceniu albo o wprowadzeniu poprawek, które nie mogą jednak wykraczać poza zakres ustawy przekazanej z Sejmu. Jeśli Senat wniesie do ustawy poprawki lub zaproponuje jej odrzucenie, to dokument wraca do Sejmu do ponownego rozpatrzenia.
Sejm odrzuca wnioski i poprawki Senatu bezwzględną większością głosów. To oznacza, że liczba głosujących za odrzuceniem musi być większa niż suma głosów przeciw i wstrzymujących się.
Według lex Czarnek:
* wydawane szkołom i placówkom przez pracowników kuratorium zalecenia staną się praktycznie rozkazem do natychmiastowego wykonania pod groźbą dymisji. Jeśli dyrektor nie zrealizuje w wyznaczonym terminie zaleceń, a złożone przez niego wyjaśnienia nie spodobają się kuratorowi, to ten wystąpi „do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora szkoły lub placówki w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia”. Samorząd będzie zaś musiał zastosować się do wniosku kuratora;
* kurator będzie mógł zawiesić dyrektora praktycznie w każdej chwili. Wystarczy, że według kuratora będziemy mieli do czynienia ze „sprawą niecierpiącą zwłoki związaną z zagrożeniem bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć organizowanych przez szkołę”;
* ZUS będzie otrzymywał z SIO szczegółowe dane personalne nauczycieli, którzy korzystają ze zwolnień lekarskich oraz urlopów dla poratowania zdrowia
* Przemysław Czarnek nadzorowi kuratorów chce poddać nie tylko szkoły, ale też decyzje rodziców. Do tej pory to rodzice uczniów wraz z dyrektorem decydowali o tym, jakie zajęcia dodatkowe realizuje się w danej placówce i które organizacje nawiążą współpracę ze szkołą. Zgodnie z ustawą, dyrektor szkoły będzie miał obowiązek – zanim wpuści taką organizację na teren szkoły – otrzymać pozytywną opinię kuratora. Z obowiązku tego wyłączone zostaną jedynie organizacje harcerskie objęte patronatem prezydenta RP.
(PS, GN)