Wolna Szkoła prowadzi akcję #kulturadlaedukacji; o weto do prezydenta ws. Lex Czarnek apelują kolejne środowiska

„Panie Prezydencie. Proszę zawetować ustawę Lex Czarnek ponieważ nie chcemy szkoły urzędników tylko szkoły rodziców, uczniów, uczennic, nauczycieli. Liczy się każda minuta. Ustawa jest na biurku prezydenta, a długopis w ręku. Oczekujemy weta – odrzucenia niszczącego pomysłu ministra Czarnka! – apeluje w mediach społecznościowych Mariusz Szczygieł, który specjalny filmik nagrał przed swoją podstawówką w rodzinnej Złotoryi. Wolna Szkoła prowadzi akcję #kulturadlaedukacji, w ramach której artyści, dziennikarze, aktorzy, ludzie szeroko pojętej kultury apelują do prezydenta o weto. Apele do Pałacu Prezydenckiego płyną z różnych stron.

Andrzej Chyra zaapelował o wrażliwą szkołę dla swojego syna, a Jerzy Radziwiłowicz podkreślił, że nauczyciel powinien być przewodnikiem, a nie „wpajaczem słusznej prawdy”. Do prezydenta apelują także m.in. Michał Rusinek, Grażyna Wolszczak, Cezary Harasimowicz, Julian Świeżewski, Damian Maliszewski, Sylwia Chutnik.

Specjalny list do prezydenta napisał też były rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

„(…) Niedawno Pan Prezydent uhonorował pośmiertnie Orderem Orła Białego Janusza Korczaka, niezwykłego człowieka, który zawsze stał po stronie dzieci, wzywał do respektowania ich praw. Ten niekwestionowany autorytet pisał już w 1905 r.: >>Szkoła winna być kuźnicą, gdzie wykuwają się najświętsze hasła, przepływać winno przez nią wszystko, co daje życie – ona najgłośniej wołać winna o prawa człowieka, piętnować najśmielej i najbezwzględniej to, co jest w nim zabagnionego…<<. Powołując się na słowa i postawę Janusza Korczaka, proszę o zawetowanie tzw. „lex Czarnek” – zwraca się m.in. do prezydenta Michalak.

W mediach społecznościowych rozwija się też kampania: „Jestem rodzicem i jestem przeciwko lex Czarnek”. Grupa pod tą nazwą liczy na Facebooku prawie 9 tys. osób. Nie tylko, rodzice, ale też babcie i dziadkowie apelują o weto. Wśród apelujących nie brakuje nauczycieli oraz członków i członkiń ZNP.

Przypomnijmy, że we wtorek 22 grudnia w godz. 14.30 – 15.30 ZNP organizuje pod Pałacem Prezydenckim pikietę ws. lex Czarnek. Na „Nadzwyczajną Radę Pedagogiczną ZNP zaprosił też prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę.

We wtorek 22 lutego odbędą się kolejne z cyklu spotkań ministrów prezydenta Andrzeja Dudy wokół nowelizacji prawa oświatowego zwanej lex Czarnek. Tym razem minister Bogna Janke spotka się z samorządowcami z trzech organizacji: z ruchu „TAK! Dla Polski” oraz z przedstawicielami Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich.

Zapraszamy do głosowania w naszej ankiecie:

Prezydent RP ma czas do 3 marca br. na podjęcie decyzji w sprawie ustawy lex Czarnek. Nauczycielu, jakiej decyzji się spodziewasz?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

O godzinie 16 Koalicja Obywatelska organizuje przed Pałacem „wysłuchanie publiczne dla prezydenta”, dotyczące ustawy.  Przypomnijmy, że prezydent ma czas do 3 marca na podjęcie decyzji ws. lex Czarnek.

(JK, GN)

Fot: Wolna Szkoła/ Screen

Już ponad 5 tysięcy podpisów pod petycją nauczyciela z Pszczyny ws. weta do lex Czarnek

„Jestem rodzicem i jestem przeciwko lex Czarnek”, „Chcemy weta”. Rodzice i nauczyciele nie składają broni

Ankieta Głosu. Podpis, weto, czy… Jakiej decyzji prezydenta w sprawie lex Czarnek spodziewamy się?

Lex Czarnek: Młodzież apeluje do prezydenta Dudy o niezwłoczne zawetowanie tego „haniebnego aktu”

„Prezydent nie podjął jeszcze decyzji”. Delegacja Wolnej Szkoły spotkała się z minister Bogną Janke